רחל, לזכרך

לא פלא שלקראת היציאה לפנסיה התכוננה רחל, עובדת סוציאלית ותרפיסטית קבוצתית, לקבוצה הבאה שלה, והחלה להיות פעילה בעמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי. היא התחילה כחברת ועדת ביקורת פעילה, חכמה ובעיקר תומכת בוועד ובראשיו, הרבה יותר מאשר מבקרת… לאחר מכן נבחרה כחברת ועד מן המניין והחלה לרכז את פעילות המתנדבים בעמותה, לקחת חלק בוועדות היגוי ולהנחות בכנסים, בראשם הכנס המסורתי "סופשבוע קבוצות", עד שלבסוף ניהלה אותו בעצמה.

רחל אהבה ואף ידעה להיות חברה בקבוצה בכל לבה ובכל מאודה. עד כדי כך אהבה, שלא בער לה לקחת את חכמתה, הידע שרכשה וניסיונה, את ההיגיון הבריא שלה בשילוב עם תבונת הלב וההומור הבלתי נגמר, ולהיכנס לעמדה הטבעית של הנהגה והובלה בארגון.

רחל יעקובוביץ ז"ל

אך בסופו של דבר, דומה שדווקא האהבה הזאת, יש יגידו, התשוקה לקבוצה, היא שהביאה אותה בכל זאת אל הבמה בסתיו 2017, כמנהלת שפותחת את הכנס אשר מנחי קבוצות מכל הארץ מגיעים אליו, כפי שעשתה היא במשך שנים, כמשתתפת מהשורה, בהנאה מרובה.

אהבה נוספת, לא פחות משמעותית של רחל, הייתה השפה. השפה בכלל והעברית בפרט.

היא תרגמה סרטים, מאמרים ועבודות אקדמיות ואף התחילה לתרגם ספרים. היא אהבה לא פחות לערוך טקסטים, ביניהם ספרים בתחום הנחיית הקבוצות. זה היה לה כל כך טבעי, עד שלא יכלה לקרוא טקסט מבלי לערוך אותו קודם לכן, נושמת את המלים, המשפטים ואת מי שכתב אותם, מכבדת את הנאמר, אבל לא מוותרת על הבהירות והדיוק. כמו מוזיקאית מחוננת לא יכלה לשאת את הצרימה וכך הייתה ל"מיילדת של טקסטים", ורבים מאלו שחוו פעם אחת את הדרך שלה לעבוד עם המילים שהניחו על הדף, התקשו לוותר עליה בפעמים הבאות שכתבו.

מי שאמוּן על מלאכת הנחיית הקבוצה ועל מלאכת העריכה והתרגום, יוכל אולי לראות את החוט המקשר בין המלאכות-אומנויוּת היפות הללו.

תרומתה של רחל לעבודה הקבוצתית בישראל, לתחום הידע של הנחית קבוצות וטיפול הקבוצתי שכה האמינה בהם, גדולה בהרבה ממה שאולי ידוע לרבים. וכי איך ידעו על השעות, הימים, והשנים שעשתה בתמיכה מקצועית-אנושית בעושים המלאכה? איך אפשר לתאר את הרגעים בתוך דיונים בהם ידעה להצביע על סוגיות מהותיות בתהליכים ובתכנים הכרוכים בעשייה של העמותה, ולהשפיע על החלטות? האם אפשר להבין עד כמה חשוב היה לארגון ולאנשים בו, שהיא החזיקה את החשיבה הדינמית-קבוצתית בכל רגע, מאמינה בלא מודע של היחיד ושל הקבוצה ובעיקר בעבודה המעולה שמתאפשרת בקבוצה כשניתן לו מקום?

רחל הלכה לעולמה כשהיא בעיצומה של פעילות, רגע לפני פגישת הסיכום האחרונה של כנס סופשבוע קבוצות 2017, וכבר הביעה רצונה לנהל את הכנס הבא. הייתה חברת ועד פעילה זו הקדנציה השנייה שלה, עדיין אחראית על מתנדבי הארגון, שותפה לשתי ועדות היגוי לפחות, חברת מערכת של מקבץ – כתב העת של העמותה, עורכת של כל פרסומי העמותה באתר ובדיוור הישיר. במקביל, היא המשיכה לעסוק בתרגום ובעריכה של מאמרים וספרים בשביל קולגות מכל רחבי הארץ, וכמובן, איך אפשר לשכוח את מה שאהבה באמת לעשות – המשיכה להנחות קבוצות במשרד הביטחון, ועמדה בפני פתיחה של קבוצה חדשה.

בת 69 הייתה עם מותה הפתאומי, והחלל שהותירה עצום ורב, אבל, באותה נשימה, רחל השאירה אותנו עם כל כך הרבה. וזו שאלה, איך אוחזים בשני אלו, בחלל הזה ובכל מה שנתנה לנו, לחברות ולחברים הקרובים, לקבוצה, לארגון כולו?

אולי, אם היה ניתן לה, הייתה מבקשת לתת-לקבל עוד משהו אחד. כי אולי היא לא השאירה לנו צוואה, אבל קולה היה צלול ורם, ואפשר בלב שקט לבטא משאלה שלה, כזו שדברה עליה שוב ושוב, כאבה אותה, לעתים נלחמה עליה: שהעמותה הזו, שהייתה מאד יקרה ללבה, משום שגילמה את מה שידעה ושאהבה – הקבוצה – שהעמותה תשגשג כארגון מקצועי של מנחי קבוצות ומטפלים קבוצתיים שתשוקתם ואומנוּתם היא העבודה הקבוצתית.

כתבה: רונית שי

רחל יעקובוביץ ז"ל ורונית שי

רחל יעקובוביץ ז"ל ורונית שי, מנהלות כנס סופשבוע קבוצות ה-14 '"הרשות נתונה" (2017)

אסופת מאמרים שרחל ז"ל ערכה ותרגמה

לפניכם אסופה של מאמרים בנושא קבוצות שרחל יעקובוביץ תרגמה או ערכה או תרגמה וערכה.

היא נפטרה בחודש פברואר 2018 ואנו, חברי הוועד וחברי העמותה, משמרים את זכרה בטעימה מעשייתה המקצועית כמתרגמת ועורכת לשון.

רחל הייתה חברה אישית וקולגה מקצועית של רבים מאתנו, העוסקים בנושא קבוצות. היא עבדה שנים רבות כעובדת סוציאלית במשרד הביטחון, ושם הנחתה קבוצות של נכים ובני משפחותיהם.

רחל יעקובוביץ ז"ל

רחל השתתפה במשך שנים בכנסים של העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי, ובאופן טבעי נבחרה להצטרף לוועד העמותה. תחילה הצטרפה אליו כמבקרת, ובכהונת הוועד הקודם והנוכחי – כחברת ועד.

כדרכה, הייתה חברת ועד פעילה ונמרצת וקיבלה על עצמה תפקידים משמעותיים בעבודת הוועד. אך סמלי הוא שישיבות הוועד התקיימו בביתה של רחל, במיטב סגנון האירוח המפנק שלה. כטעם מעשי ידיה, כך היו דבריה דברי טעם.

שנת חייה האחרונה של רחל הייתה לה שנה פורייה ומשמחת מבחינה מקצועית. היא הנחתה קבוצה טיפולית, הייתה בתהליך הקמה של קבוצה נוספת, עמדה לסיים תרגום ספר של פוקס, וניהלה (בשיתוף עם רונית שי) את כנס 'סופשבוע קבוצות' האחרון.

"העיסוק בקבוצות הוא בנפשי. מקווה להדביק בזה את כל העולם" כתבה רחל על עצמה.

אנו מביאים כאן מאמרים בנושא קבוצות שרחל תרגמה כביטוי למשאלה שלה להפיץ ולהרחיב את העיסוק בקבוצות.

אספה את המאמרים רותי שרעבי
תודה לד"ר רובי פרידמן על עזרה באיסוף המאמרים

אסופת המאמרים

הערות למאמרים המצורפים להלן:
המאמר "הטוב והרע במטריקס" מופיע בספר זבת חלב ודבש, פרידמן, ר.דורון, 2015 (עורכים) אנליזה קבוצתית עמ' 135-152
המאמר "טיפול אישי או קבוצתי" הופיע במקבץ גליון 16.1 (אביב 2011) עמ' 41-47

המאמר "מטריקס החיילים.." הופיע במקבץ, גליון 21.1 (קיץ 2016) עמ 97-116

דילוג לתוכן