מדברים קבוצה – הסדרה חוזרת

הנחיית קבוצות תמונה גנרית ארכיון

מדברים קבוצה – הסדרה חוזרת

מדברים קבוצה – 'האחר המנתץ'
בואו לדבר קבוצות

הנכם מוזמנים להמשך הסדרה אשר נועדה לאפשר הרחבה והעמקה של מיומנויות הנחיה למנחי קבוצות ומטפלים קבוצתיים מדיסציפלינות שונות. המפגשים יערכו במתכונת של הרצאה במליאה, שלאחריה עבודה בקבוצות קטנות או התדיינות עם מרצה נוסף, עם איסוף ודיון בסיום. את ההרצאות יעבירו אנשי מקצוע מומחים בתחומם, מתחומים מגוונים של עולם הקבוצות. מתכונת זו תאפשר העמקה תאורטית מחד, ועיבוד חוויתי ב"כאן ועכשיו".

 

האחר המנתץ – בין העצמה הדדית לדיכוי

מרצה: דר' אבי ברמן
מתדיינת: הגב' מרים ברגר

 

המפגש יתקיים ביום ראשון 20.12.2020 בין השעות 20:00 – 21:30
התכנסות ב- 19:45
ZOOM

 

על פי הרעיון המרכזי בהרצאה, קיים אצל כל אחד מאיתנו פוטנציאל של התפתחות שניתן לממש אותו רק במפגש עם "אחר מנתץ". האחר המנתץ הוא מישהו קרוב דיו אשר המפגש אתו מביא עמו אחרות (Otherness) מערערת. האחר המנתץ מוצע לנו ברוח וויניקוטיאנית. הוא כאילו שאוב ממושג השימוש באובייקט. האובייקט שהורס את הסובייקט (בפנטזיה) ובעקבות כך מכונן את שניהם. ההתפתחות שנוצרת מן המפגש עם האחר המנתץ היא בנייה מחודשת של האישיות.הבלתי צפוי ברעיון הזה הוא שהסובייט בעצמו חותר, באופן לא מודע, למפגש עם האובייקט המנתץ, מפני שהמפגש הזה מחולל התעצמות שאינה יכולה להיות מושגת בדרך אחרת.

אלא שלרעיון האחר המנתץ ישנו גם צד אפל וחשוך: גם טראומה יכולה להיות מוסברת באותם מונחים בדיוק. ישנו האובייקט יוצר הטראומה אחר מנתץ שאינו אמפתי ואינו חומל. זהו מפגש מזיק.

בהרצאה נפתח את הרעיון הזה על השלכותיו לתהליך הקבוצתי ולהנחיה. נדון גם במשמעויות החברתיות שלו.

 

תוכנית הערב:

הרצאה 50 דקות

מתדיינת 20 דקות

דיון בהשתתפות הקהל 20 דקות

ד"ר אבי ברמן

דר' אבי ברמן, פסיכולוג קליני בכיר, יועץ ארגוני, פסיכואנליטיקאי ואנליטיקאי קבוצתי, מרצה באוניברסיטת תל אביב. מייסד המכון לאנליזה קבוצתית ויו"ר ראשון שלו. ממייסדי עמותת "בסוד שיח" לטיפול בקונפליקטים בין קבוצות בחברה. כתיבתו עוסקת בנושאים של פרקטיקה מקצועית, קנאה ותחרות, תופעת הקורבניות אצל היחיד ובחברה.

מרים ברגר

מרים ברגר, פסיכולוגית קלינית, אנליטיקאית קבוצתית, מדריכה מוסמכת בפסיכותרפיה. חברה במכון ישראלי לאנליזה קבוצתית, נמנית עם מייסדיו, חברה בסגל ההוראה שלו, והייתה במשך שנים יושב ראש משותף של המכון. הקימה את תוכנית ההתמחות לפסיכולוגים קליניים ב"עמך" ת"א, וכהנה במשך שנים כפסיכולוגית הראשית הראשונה שלו. פרסומיה כוללים מאמרים ופרקים בספרים שעוסקים בטיפול אישי וקבוצתי. הספר "קורבניות נקמה ותרבות הסליחה", שכתבה יחד עם איוון אורליק ואבי ברמן, תורגם לשפות רבות ויצא בעברית בשנת 2017. פרקטיקה פרטית: יהוד.

ועדת היגוי

אביחי אבידור ויעל סגל

דילוג לתוכן