אסיפה כללית והרצאה 2020

הנחיית קבוצות תמונה גנרית ארכיון

אסיפה כללית והרצאה 2020

הזמנה

לאסיפה כללית שנתית ולהרצאה
על עמדת העד בטיפול בטראומה – מרצה מרים ברגר

טיפול קבוצתי

יום שלישי 26.5.2020 

בין השעות 18:00-20:30

מפגש  ZOOM

חברי/ות וידידי/ות העמותה,

אנו מתכבדים להזמינכם לאסיפה כללית של העמותה הישראלית להנחיה וטיפול קבוצתי, נפתח את הערב בהרצאה של גב' מרים ברגרעל העד, כמצב נפש חיוני בתהליך ההחלמה מפציעות טראומטיות, לפרטים לחצו כאן.

בהמשך המפגש נסכם את פעילות העמותה בשנה שחלפה, ויוצגו דו"חות פיננסיים של העמותה. במפגש נדבר על תכנית העמותה בימי הקורונה, ובהמשך השנה, על כנס סופשבוע קבוצות המתקיים בנובמבר 2020, ועוד. הצגת העשייה מהווה הזדמנות טובה גם להוקיר את כל העושים במלאכה בעמותה.

כמו במפגשי העמותה האחרים, נבקש גם במפגש זה ליצור מרחב ללמידה ולשיח מקצועי בין עמיתים.

 

מהלך המפגש

17:45-18:00 התכנסות, כוס קפה אישית, ופתיחת האספה.

18:00-19:00 הרצאה ושיחה: גב' מרים ברגר.
                   "מה שקרה – קרה": העד כמצב נפש חיוני בתהליך ההחלמה מפציעות טראומטיות".

19:00-19:15 הפסקה

19:15-20:30 אסיפה כללית

 

המפגש אינו כרוך בתשלום אך יש להירשם אליו מראש!
הקישור להרשמה בתחתית הדף.

הרצאה של מרים ברגר

"מה שקרה- קרה": העד כמצב נפש חיוני בתהליך ההחלמה מפציעות טראומטיות

הרצאתי תתייחס לנושא ה"עד", ה"תעוד" או ה-witnessing, כפי שהעמדה הנפשית הזאת מכונה בספרות הפסיכואנליטית העכשווית. העד, או מתן העדות יתוארו כנכונות לראות את נסיבות חייו של האחר כבעלות השפעה מכרעת על גורלו ועל יחסיו עם עצמו ועם אחרים. על פי הבנתי, התיקוף של העד, שהמציאות "המציאותית" אכן התרחשה, יש לו ערך מכונן. הוא קריטי בתהליך ההחלמה מטראומה ומהווה ציר מרכזי ביצירה וריפוי של ביקורת מציאות תקינה. עמדתו של העד ש" מה שקרה" אכן קרה במציאות מאשרת ומחזקת את ההבנה שהפציעה איננה פרי רוחו של העולם הנפשי המעורער, הפתולוגי של הפרט בלבד. העד מייצג את ההתחייבות האתית של אנשים זה כלפי זה, והוא משתתף קריטי ביצירתה של תרבות של איכפתיות כלפי הזולת, שבלעדיה חברה אנושית לא יכולה להתקיים לאורך זמן.

אני מציעה שלהבנות אלה יש משמעות קלינית והשלכות רבות על האופן שבו המטפל או המנחה מתמקמים ביחסיהם עם מטופליהם. אתייחס לכך גם דרך החוויה האישית שלי וגם דרך האנליזה הקבוצתית.

על המרצה

מרים ברגר, פסיכולוגית קלינית, אנליטיקאית קבוצתית, מדריכה מוסמכת בפסיכותרפיה. חברה במכון ישראלי לאנליזה קבוצתית, נמנית עם מייסדיו, חברה בסגל ההוראה שלו, והייתה במשך שנים יושב ראש משותף של המכון. הקימה את תוכנית ההתמחות לפסיכולוגים קליניים ב"עמך" ת"א, וכהנה במשך שנים כפסיכולוגית הראשית הראשונה שלו. פרסומיה כוללים מאמרים ופרקים בספרים שעוסקים בטיפול אישי וקבוצתי. הספר "קורבניות נקמה ותרבות הסליחה", שכתבה יחד עם איוון אורליק ואבי ברמן, תורגם לשפות רבות ויצא בעברית בשנת 2017. פרקטיקה פרטית: יהוד.

מרים ברגר

הדוחות לאסיפה יפורסמו בקרוב.

בברכה,

יו"ר העמותה, טל אלון,

וחברי ועד העמותה

דילוג לתוכן