כנס קבוצות רב תחומי – צורות משתנות

הנחיית קבוצות תמונה גנרית ארכיון

כנס קבוצות רב תחומי – צורות משתנות

לוגו כנס קבוצות רב תחומי

צורות משתנות

כנס הקבוצות הרב תחומי הראשון

5/6/23 רמת רחל

״דבר אינו ניצחי מלבד השינוי״ – הרקליטוס. אבל כמה קשה הוא ומפחיד. כאנשים וכמנחי קבוצות אנחנו פוגשים שינוי בכל מקום. אנשים באים לקבוצה כדי ליצור שינוי, ואז מתנגדים אליו בעוצמה. קבוצות הן מאיץ לשינויים, לרגעים השינוי מרגיש כפוי ולא נוח ולרגעים מבורך ומשתלב בתנועת החיים. כדי לייצר תנועה צריך לעיתים ללכת בדרכים חדשות ולא מוכרות. כאלה שבהן ההרגלים אינם מתווים את הדרך ונוצר מרחב חדש. כנס הקבוצות הרב תחומי הראשון מזמין את המשתתפים להתנסות בכלים נוספים של הנחייה בקבוצה, תוך מתן מקום לחוויה לא מילולית והשהיית העיבוד במילים. ההתבוננות בחוויה המתעוררת מסייעת ומאפשרת לחקור את השינוי והלמידה בתהליך זה.
חלק מרכזי מהעבודה בכנס נעשה בקבוצות קטנות. הקבוצות הקטנות מונחות בגישות מגוונות, על ידי אנשי מקצוע בכירים ומנוסים ומציעות התנסויות מתחומי טיפול שונים של אומנויות וטבעתרפיה. הקבוצה הקטנה מהווה יחידת למידה ועבודה קבועה ורציפה לאורך הכנס. קבוצה זו מאפשרת חוויה אישית, בינאישית וקבוצתית באווירה אינטימית ומכילה.

כדי לאפשר לך השתתפות בקבוצה לפי בחירתך מוצע להקדים את ההרשמה*.
ציין/י בטופס ההרשמה שלוש קבוצות שונות בהן תרצה/י להשתתף.

*הקבוצות יפתחו רק בהרשמה מספקת ויסגרו כאשר יהיו מלאות.

ועדת היגוי:  

שלמה פלסנר

שלמה פלסנר

מנהל הכנס

ד"ר חגית שחר- פרירא

ד"ר חגית שחר – פרירא

חנן ברזלי

חנן ברזלי

רוני בן אריה

רוני בן אריה

מנהלנית הכנס

אביחי אבידור

אביחי אבידור

יו"ר העמותה

מבנה היום: 

09:00-09:30 התכנסות

09:30-10:30 צורות משתנות (במליאה)

10:30-11:00 הפסקת קפה

11:00-13:30 צורות משתנות (בקבוצות קטנות)

13:30-14:30 ארוחת צהרים

14:30-17:00 צורות משתנות (בקבוצות קטנות)

17:00-17:30 הפסקת קפה

17:30-18:30 צורות משתנות (במליאה)

  

מנחים וקבוצות: הקבוצות מופיעות בסדר אלפביתי לפי שם המשפחה של המנחה 

חנן ברזלי

חנן ברזלי

בחוץ אני מרגיש בבית.

מנחה קבוצות ומטפל בטבע,

בוגר התוכנית להנחיית קבוצות באונ' ת"א, לומד פסיכותרפיה יונגאינית בבר אילן.

מקים ומייסד את "יעלים" מסגרת שיקומית – טיפולית לנוער בקצה הרצף הטיפולי דרך הטבע, ולשעבר ראש המכינה הקד"צ "מלח הארץ".

זרעים של קיץ- סדנה קבוצתית בטבע

לקראת הגעתו של הקיץ נרגיש מה מבשיל בנו, מה נוצר בשנה הזו ומה זרענו ואולי עוד טרם הבשיל. נתבונן בשינוי החל בעולם החי והצומח ובשינוי שחל בנו. 

בסדנה נחבר בין הטבע החיצוני לבין הטבע הפנימי שלנו, נהיה יחד וגם קצת לבד, נפעיל את כל החושים ונהיה במגע עם ארבעת היסודות: אוויר, מים אש ואדמה.  

לקריאה נוספת על הסדנה

ענת הררי

ענת הררי

פסיכולוגית חברתית, מטפלת משפחתית מוסמכת ופסיכותרפיסטית. כתבה/ערכה את הספרים שלה, "הולדת סבתא", "מאה אמהות, מאה זיכרונות", "ילד טוב דיו – להיות הורים למתבגרים" ו"הולדת אב", כולם יצאו לאור בהוצאת "בבל". בשגרה, מנחה את סדנת הכתיבה למטפלים ב"סדנאות הבית" ואת 'ריטריט כתיבה במנזר'. בעלת קליניקה בתל אביב, מלווה כותבות וכותבים וממשיכה לכתוב.

שכבות גיאולוגיות

בתקופה בה העולם מסביבנו רוחש וגועש, במקביל לשינויים הפנימיים שמתחוללים ומצטברים, קשה לעתים לדעת מה בנו משתנה ומה נשאר קבוע. בסדנת הכתיבה נתחקה אחר התנועה בין שכבות גיאולוגיות בתוך נפשנו למול המציאות, נבדוק מה רדום ומה מתעורר, ומהן דרכי הביטוי שלנו במרחבים השונים. 

במהלך היום נבדוק גם מה קורה לנו במעברים בין תרגיל כתיבה אחד לאחר ובצורות השתתפות שונות.

הכתיבה בסדנה מהווה אמצעי לשוטטות פנימית,
לא נדרש ניסיון כתיבה קודם.

לקריאה נוספת על הסדנה

הדס לוי

הדס לוי

עובדת סוציאלית (M.SW ) ופסיכותרפיסטית בגישה פסיכואנליטית.
מנחת קבוצות מוסמכת ובעלת MA בסוציולוגיה ארגונית.
עוסקת בפיתוח כתיבה והוראה של כלים המשתמשים במדיום של הצילום והקולנוע בעבודה קבוצתית.

סינמה- תרפיה

השימוש בקולנוע בקבוצה מהווה הזמנה למרחב פוטנציאלי ייחודי בו ניתנת הרשאה לצופה לחצות את קוויי המתאר של העצמי, להפנות מבט אל עבר האחר ולגלות כך את עצמנו באופניות חדשות נוספות ואחרות.
באמצעות צפיה בקטעי קולנוע קצרים ננסה לנוע בין הדמויות והייצוגים השונים בין פסי הקול הדיאלוגים והדימויים. הסדנא תלווה בשיח פתוח אודות חוויות הצפייה, ההדהוד האישי והקבוצתי.

לקריאה נוספת על הסדנה

ד"ר אורנה מגידס

ד"ר אורנה מגידס

מטפלת באמנות, פסיכותרפיסטית, מדריכה ומנחת קבוצות. מרצה בביה"ס לטיפול באמצעות אמנויות באוניברסיטת חיפה, ובביה"ס לחברה ואמנויות, הקריה האקדמית אונו. מנהלת תכנית להכשרת מדריכים למטפלים באמצעות אמנויות באוניברסיטת חיפה.

מחומר לדימוי, לגילוי, לשינוי…

"כל אחד יכול לצייר ים כחול, אבל אני מצייר ים לגמרי אחר…" (לאה נאור). בסדנה, במרחב יצירתי משחקי, דרך שפת האמנות המאפשרת ערוץ ביטוי נוסף וסימבולי, נתנסה בתהליך יצירתי של גילוי צורות ודימויים משתנים. העבודה היצירתית באמצעות חומרים מגוונים, תאפשר תנועתיות תהליכית של השתנות ומעברים בין האישי לקבוצתי וחזרה לאישי, תוך התבוננות ועיבוד, וביחד נתחבר לים הפנימי שבתוכנו.

אין צורך בידע או ניסיון קודם באומנות.

לקריאה נוספת על הסדנה

אור-לי מרדר

אור לי מרדר

מטפלת במוזיקה M.A, בוגרת המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית ומדריכה בכירה ביה"ת (האגודה לטיפול באמצעות אמנויות בישראל).
מטפלת אישית וקבוצתית במבוגרים וקשישים בעמותת "אלה" ובקליניקה פרטית.

"Listening to the wind of change" (Scorpions)

העבודה הקבוצתית תכיל את המילולי והלא מילולי, תנוע בין המודע ללא מודע בצלילים ובאסוציאציות חופשיות ותשלב בין האזנה למוזיקה, למה שהיא מעוררת וליכולת ההתמרה שלה, לבין אנליזה קבוצתית והתבוננות בשינויים האישיים והבין אישיים של המשתתפים ושל הקבוצה כשלם.

לקריאה נוספת על הסדנה

עמי צביאלי

עמי עמנואל צביאלי

מטפל בפסיכודרמה MA, מרצה ומדריך במסלולי התואר השני לטיפול בפסיכודרמה בסמינר הקיבוצים ובקריה האקדמית אונו. שחקן ומנחה תיאטרון פלייבק. עבדתי במשך שנים רבות כמטפל בפסיכודרמה במשרד החינוך ובעמותת עמך. מטפל בקליניקה פרטית בנתניה.

"צורה לך"

מינקות ועד זקנה משתנה צורתנו החיצונית וההתנהגותית על ציר הזמן של החיים. לעתים ניתן לראות ולחוות זאת בבירור, ולפעמים הניואנסים הם עדינים ואפילו נחבאים. במקביל ובדיאלוג עם המתרחש בחוץ, ישנה דינמיקה פנימית של התפתחות נפשית, אשר משפיעה על צורת החיים שלנו. זו הזמנה להתבונן, לחקור ולשחק בשאלה: מה היא הצורה העכשווית של חיי? הפסיכודרמה מעניקה באופן יצירתי במה ונראות חיצונית לתכנים פנימיים משמעותיים.

לקריאה נוספת על הסדנה

נועה פלג

נועה פלג צברי

M.A. פסיכותרפיסטית, מטפלת בתנועה ומנחת קבוצות. עובדת במשרד הבטחון באגף משפחות והנצחה ובאגף השיקום. מנחה בבית הספר לויסות וניהול כעסים של תמיר אשמן. בעלת קליניקה פרטית. משלבת עבודה אנליטית עם עבודת מיינדפולנס וגוף תוך חקירה מתמדת אחר נקודות המפגש בין גוף ונפש. מטפלת ב-Emdr. 

בראשית גופנו היה לנו לבית מאפשר

הקשבנו לצרכיו, נענו בחופשיות והבענו את עצמנו בשפת הגוף. במהלך החיים, בתוך הגוף המשנה צורתו, השתנתה גם חדוות התנועה והביטחון ביכולת להקשיב ל"דיבור" הגוף.

בעבודה גופנית מודעת, ניתן להשיב את הביטחון והאמון בנוכחות הגופנית/ נפשית ומתוך כך לחזור לקשר עם צורות הגוף המשתנות.
בתהליך הקבוצתי, נפגוש את השפעת הגופים/ הצורות האחרים במרחב, על גופנו שלנו ונחקור יחדיו כיצד הנוכחות הגופנית המשתנה משפיעה ומושפעת מצורת השלם הגדול מסכום חלקיו.

לקריאה נוספת על הסדנה

דילוג לתוכן