מקבץ דצמבר 2020

מקבץ

תרגול צ'י גונג קבוצתי ממוקד טראומה ואובדן כמרחב לחיבור והנעה מחודשת

מאת: נורית גפני

מאמר זה מסביר כיצד ניתן ליישם תרגול צ'י גונג ממוקד טראומה ואובדן בעבודה טיפולית קבוצתית, שבבסיסה השיח ב“שפת הגוף“. תרגול הצ'י גונג צמח בסין בתוך הרפואה המסורתית, כעמדה המאחדת בין הגוף, הנפש, הסביבה והזמן, הפועלים ומשפיעים זה על זה לאורך תהליכי החיים. זוהי פעילות אקטיבית המבטאת את ההנחה כי אדם צריך לקחת חלק בשמירה על בריאותו הנפשית והגופנית. המאמר מציג את הידע המצטבר בנושא אובדן טראומתי והשפעותיו על הקשר בין גוף, נפש, סביבה וזמן, הן במושגים מערביים והן בפילוסופיה הטאואיסטית והזן בודהיסטית. הוא מרחיב את ההמשגה של אירועים טראומתיים, ובתוכם אובדן, כפגיעה ולעיתים נתק (דיסוציאציה) במגוון צירי התנועה התומכים ומשמשים את האדם בחוויות החיים כרצף.

מטרת המאמר היא להרחיב את הידע לגבי האפשרות להשתמש בתרגול צ'י גונג קבוצתי כחלק ממערך הטיפולים בקבוצות טראומה, אובדן ושכול. הוא מסביר כיצד מתייחס התרגול של צ'י גונג ממוקד טראומה ואובדן להיבטים פיזיולוגיים, נפשיים ורוחניים של הפילוסופיה הטאואיסטית והזן בודהיסטית, ומעגן את ההיבטים הללו בידע הפסיכולוגי המערבי הנוגע לתהליכים של עיבוד טראומה, אובדן ושכול. עוד מתייחס המאמר ליתרונות של התרגול במרחב הקבוצתי המתהווה בתוך קבוצת התרגול, ומראה שקבוצה יכולה לשמש כמרחב מכיל ומארגן המתפתח לאורך התרגול, ומשפיע גם מעבר למועדי המפגש הקבוצתי.

מאמר זה מבוסס על תזה לדוקטורט שנכתבה ב-Professional School of Psychology שבסקרמנטו, ארצות הברית, בהנחיית ד“ר אתי אבלין, ד“ר רונית שלו וד“ר רוברטו מיטלפונקט, ובתמיכת ד“ר אילן שריף, המפקח הארצי על אובדן ושכול במשרד הרווחה, מרכז אלה וארגון משפחות נרצחים ונרצחות.

מילות מפתח: טראומה, אובדן, גוף־נפש, צ'י גונג, טיפול קבוצתי

ד“ר נורית גפני, ,PsyDהיא פסיכותרפיסטית, מטפלת ומדריכה בהבעה ויצירה ומדריכת צ'י גונג. מטפלת בטראומה, אובדן ושכול צבאי ואזרחי. מרצה ומנחת סדנאות. משרתת בחוליית חוסן של צה“ל העוסקת במיון, ליווי והדרכה של מודיעי נפגעים.

מאמרים במקבץ

דילוג לתוכן