דו"ח פעילות משנים קודמות
טיפול קבוצתי

דוח פעילות לשנת 2022

ועד העמותה

בשנת 2022 העמותה עברה כמה שינויים פרסונליים שהצריכו מאיתנו התארגנות מחודשת לצד השמירה על הפעילות השוטפת והמתרחבת של העמותה.
בשנה זו ועד העמותה התחלף ונבחר ועד חדש. תודה לטל אלון שמלאה את תפקיד היו"ר ובמיוחד בימים קשים של קורונה השכילה לשמר ולפתח את פעילות העמותה. אביחי אבידור החליף את טל בתפקיד יו"ר העמותה.
ניבי, המנהלת האדמינ' של העמותה סיימה את תפקידה ופרשה – העמותה מודה לה מאוד על שנים של עבודה מסורה. במהלך שנה זו גם רוני גילת שהיה גזבר העמותה סיים את תפקידו לאחר שהעמיד לרשות העמותה את המקצועיות שלו ואת המסירות שלו. רוני גילת גם לקח על עצמו להיות המנהלן של כנס סופשבוע קבוצות 18 ו-19 ועל כך תודתנו העמוקה.
זה המקום להודות לשרון בורנשטין שלקחה על עצמה להיות המנהלת האדמינ', האפקטיביות של שרון ניכרת בכל מרכיב בעבודה השוטפת, ביוזמות והתגייסות לכל פרויקט שהעמותה מעורבת בו. מיכל נימני נענתה לבקשה וממלאת את תפקיד גזברית העמותה תמיד ברוח טובה ומקצועית ועם הענות מהירה לכל בקשה או אתגר.

בועד העמותה החדש יש חברים חדשים לצד חברים שזו הקדנציה השניה שלהם: רחלי נועם, יעל סגל, טל אלון נאותו להמשיך בתפקידן. דור רויטמן, אלה סטולפר, יפי שפיר ומיכל נמני הגזברית הצטרפו לועד והתרומה שלהם ניכרת. תודתנו גם לרוני בן אריה שפרשה מהועד באוגוסט 2022. דודי נתן ועמית כהן שהיו חברי ועד נאותו למלא תפקיד בועדת הביקורת של העמותה.

LogoWhite2022

בשנה זו מעבר לפעילויות השגרתיות הנחנו תשתיות להרחבת פעילות העמותה שחלקן יבשילו רק בשנת 2023. עם זאת התקיימו מספר פעילויות על פי המסורת של העמותה ואף פעילויות חדשות כפי שנראה בהמשך.
גם בשנה זו הוועד המשיך לפעול במתכונת מלאה ועתירת פעילות, חלקה מותאמת למפגשים בזום, בנוסף לכנס המסורתי של סופשבוע קבוצות שאליו נרשם מספר שיא של משתתפים.
הפעילויות השונות מכוונות ליישום חזון העמותה, להוות בית לכל המנחים והמטפלים הקבוצתיים, מכל תחום ודיסציפלינה. מרחבי הזום אפשרו מפגש גם של הרחוקים גיאוגרפית, ואף של קולגות הגרים בחו"ל, ובמובן זה הייתה התרחבות ושמחה לפגוש רבים מעמיתנו. ועדת הביקורת הייתה שותפה בישיבות הוועד, כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות. הישיבות התקיימו באופן שוטף אחת לחודש.

המפגשים המשותפים שיזמנו בעמותה ויפורטו בהמשך, מחזקים את חזון העמותה של למידה מקצועית ושיתוף בסוגיות חשובות להנחיה ולטיפול קבוצתי, המאפשרים את הרחבת הידע הקבוצתי, דרך למידה של דיסציפלינות שונות. ניתן דגש על התנסות בפעילויות, עיבוד רגעים משמעותיים בהנחיה וחקירת תפקיד המנחה והמטפל הקבוצתי במופעיו השונים בעולם משתנה, בו אי וודאות ועמימות מלווים אותנו תדיר. ניסיונם של משתתפי הפעילויות חשוב והשיתוף המתקיים מעניין ומלמד לעתים לא פחות מזה של האורח המרכזי במפגש. אנו רואים עצמנו "נותנים במה" גם למחשבות והגיגים של חברי העמותה כשותפים מלאים לדרך, ומאפשרים שיחה ומעורבות שמאפשרים חיבור מעבר לפעילות בודדת.
במרץ 2022 קיימנו אסיפת חברים שבה הצגנו את פעילות העמותה ואת המאזן.

בהמשך נציג את הפעילויות השונות של העמותה, וכן, את הגופים השונים המניעים את פעילויות העמותה בהתנהלותה השוטפת.

פעילות תוכן

אסיפת חברים

האסיפה הכללית שהתקיימה במרץ 2022 שיקפה את שנת 2021 ובה ניכר היה כי מאזן העמותה יציב.
האסיפה הנוכחית שמסכמת את שנת 2022 תפתח בהרצאתה של ד"ר נאוה בן ארצי על הגישה המוטיבציונית בהנחיית קבוצות ולאחריה נסקור את פעילות העמותה ואת מצבה הכספי. 

קורסי העשרה 

בשנה זו הועד שם לו למטרה לפעול בנושא קורסי העשרה – צוות בראשות יעל סגל יחד עם אלה סטולפר ודור רויטמן יצרו תשתיות לפתיחת קורסים.
בשנה זו היה ניסיון לפתוח קורס העשרה, ניסיון זה לא צלח אך הניח תשתית וניסיון להמשך שיקבל ביטוי בתחילת 2023 כסמינר תיאורטי. את הקורסים התיאורטיים מרכזת אלה סטולפר. 

כנס סופשבוע קבוצות 19 – "כאן יא מכאן – היֹה היה פעם"

כנס קבוצות 19 התקיים בהשתתפות של כ-120 חברי וידידי העמותה.
הכנס אפשר לכולנו להשתהות, להתבונן, להכיר ולהיות יחד, כמו גם לעבד חומרים אישיים, קבוצתיים וחברתיים ונראה שזכינו כולנו לרגעים משמעותיים, נוקבים ובעיקר רגעי חסד.
אנו מברכים ומודים לכל באי הכנס, להנהלה בראשות סא'יד תלי, למנחים ומשתתפים כאחד.
המנחים אשר נתנו את מיטבם במסירות ובהתמסרות לתפקיד ובעיקר המשתתפים אשר שוב ושוב, שנה אחרי שנה צובעים את הכנס בצבעים עזים של מסורת, קשר ותשוקה לעולם הקבוצות.

~ כנס מדעי

באפריל 2022 החלה העבודה על הכנס המדעי 'קבוצות בלא נחת' שהתקיים בפברואר 2023. ועדת ההיגוי של הכנס המדעי: חגית שחר פרירא – מנהלת, סימי תלמי וסמדר אשוח – מנהלות קדם הכנס, ד"ר אריאלה בן ישי וד"ר רועית דהן שהיו אמונות יחד עם חגית על מיון ההצעות המוצגות בכנס, אפרת קולודנר שהייתה אחראית על השיווק ואורי מזור שלקח על עצמו את תפקיד המנהלן של הכנס המדעי ואביחי אבידור יו"ר העמותה.העבודה המקדימה על הכנס המדעי הייתה ארוכה ותמיד התקיימה באווירה טובה ויעילה. 

~ "קבוצות על הקצה" – יום עיון על עבודה קבוצתית עם נוער בסיכון, בשיתוף כפר הנוער "נירים".

בדצמבר 2022 התקיים באוניברסיטת תל אביב יום עיון מקצועי, מעמיק ומרגש, בשיתוף כפר הנוער 'נירים' והעמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי, באירוח של בית הספר לעו"ס באוניברסיטת תל אביב. יום העיון שימש גם כ"יום השקה" לגיליון מיוחד בנושא עבודה קבוצתית עם נוער בסיכון של כתב העת 'מקבץ', כתב עת העוסק בהנחיה וטיפול קבוצתי (בהוצאת העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי).
היום "נתן במה" למי שכתבו מאמרים לכתב העת, אך לא רק להם, והוצגו בו תהליכים קבוצתיים מן המעמיקים והמושקעים ביותר בעבודה עם בני נוער בסיכון – יכולנו להקשיב, לשקוע בסיפור, להתרגש, לשאול ולשוחח, אולי אף לתת כוחות נוספים למי שהפך את העבודה עם קבוצות נוער בסיכון לאורח חיים… עבודה קבוצתית עם לב ונשמה; הקמה של קבוצות, הקמה של בתים משותפים ותומכים, קהילה של בוגרות, ועוד.   

~ "מקבץ" – כתב העת הישראלי להנחיה ולטפול קבוצתי

Mikbatz rug

כתב העת הישראלי להנחיה ולטיפול קבוצתי, המזמין להתבוננות עומק מגוונת על העבודה המורכבת של הנחיית קבוצות עם בני נוער בסיכון. גיליון כפול זה נולד לפני כשנתיים, כשצוות הטיפול בכפר הנוער נירים פנה אל מערכת מקבץ והציע שיתוף פעולה שיפתח מרחב לחשיבה וכתיבה בנושא עבודה קבוצתית עם נוער בסיכון, וימלא חלק מהחוסר הקיים בספרות מקצועית בתחום זה. מערכת מקבץ צירפה אל שורותיה את ד"ר חגית שחר־ פרירא, המדריכה את צוותי המנחים בנירים, וכבר מספר שנים מסייעת להם להפוך את הידע שהם צוברים בשטח למחקרים כתובים. לפני כשנה הוצאנו קול קורא שהזמין מנחים ומנחות נוספים העוסקים בתחום להציע מאמרים בנושא, וכך נאספו תשעה מאמרים המוצגים כולם בגיליון מיוחד זה.

המאמרים מציגים באופן חשוף את ההתמודדויות של מנחים עם התהליכים האישיים והקבוצתיים רבי העוצמה שמתרחשים ב"כאן ועכשיו" של קבוצות מסוג זה, ומציעים דרכי התמודדות איתם. דרכים אלה לקוחות ממתודות שונות ומגוונות, ומיושמות ברגישות ובהכלה, במקצועיות ובהתמדה, ובעיקר בהתאמה לחברי הקבוצה וליכולותיהם. הכותבים מציגים את ההמשגה והחשיבה העומדות בבסיס שיקולי ההנחיה שלהם, ומאפשרים התבוננות מעמיקה ומעשירה על אירועים ותהליכים משמעותיים.

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון מאפשרות תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

ועדת חברות

ועדת החברות פעלה בשנת 2022 בעיקר למטרת חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה ולמטרת גיוס חברים חדשים, תוך מחשבה על קהלים של מנחי קבוצות שאינם מגיעים בדר"כ לפעילויות העמותה.
העמותה רואה בחבריה "שותפים לקהילה מקצועית", ומדגישה את העושר והלמידה הייחודית הקיימים במפגש מנחים מדיסציפלינות שונות.
בסוף השנה הגענו למספר של 134 חברי עמותה (134 בסוף 2020, 2021). ב"חברי עמותה" כלולים המשלמים דמי חברות ומייסדי העמותה, שהוענקה להם חברות כבוד לחיים. במהלך 2018, החליט הוועד לגבות דמי חברות סמליים מסטודנטים שנה שנייה להנחית קבוצות, במקום שנת חברות חינם, כפי שהיה בשנים קודמות.

ועדת מלגות

הוועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה). הוועדה מנהלת את עיקר התקשורת בין חבריה ובינם לבין מבקשי המלגות באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2022 חילקה הוועדה 3 מלגות, לצורך השתתפות בכנס סופשבוע קבוצות המסורתי. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו 16 תרומות.
ועדת המלגות מודה לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי.

קשרי קהילה ושיווק

שיווק פעילויות העמותה במהלך 2022 התנהל במתכונת הרגילה. אחד ההיבטים של קשרי קהילה ושיווק בא לידי ביטוי ביצירת שיווק במתכונת "ברטר" עם ארגונים שונים, ובכך חשיפה לקהלים חדשים ועזרה בהפצת פעילויות רלוונטיות לחברי העמותה. פעילויות אלה משלבות גם שימוש באתר העמותה, משלוח דפי רב-מסר כמה פעמים בחודש לרשימת תפוצה של כ-6,500 נמענים, שימוש בפייסבוק וברשימות תפוצה ייחודיות בעת הצורך, בהתאם לסוג הפעילות. חלק מהפרסום כולל פעילויות משמעותיות בעולם הנחיית הקבוצות של ארגונים אחרים.

מתנדבים בעמותה

במהלך השנה פנו אלינו מתנדבים אחדים, והוועד יצר קשר עם חברי עמותה שהביעו רצון להיות מעורבים בפעילותה ועם מתנדבים, המסייעים בפעילויות העמותה ופועלים במסירות רבה "מאחורי הקלעים".
העמותה היא ארגון המבוסס על עבודת מתנדבים, אשר פועלים במסירות רבה, בחלקם לאורך שנים. במעגל הפעילים, שעובד לכל אורך השנה יש כ- 40 מתנדבים, ובמעגלים הרחבים יותר, הלוקחים חלק בארגון והנחייה בפעילויות השונות, התנדבו כ-70 פעילים נוספים. תחומי ההתנדבות כללו את ארגון ערבי סדרות, ימי עיון וכנסים, וכן השתתפות מלאה בוועדות ההיגוי השונות, בוועדת מלגות, בארגון הכנס המדעי הגדול, ובארגון סופשבוע קבוצות והנחייה בו.
בנוסף, באופן לא תמיד גלוי לעין, פועלת מערכת "מקבץ", וקבוצת סוקרים נאמנה, המסייעת לעריכה המקצועית והטובה של המאמרים בכתב העת.
אנו מעריכים את פעילותם ומודים להם מקרב לב על התרומה המגוונת והאיכותית לפעילויות, ועל הסיוע במימוש החזון של העמותה וקיומו הלכה למעשה.

המעוניינים לקחת חלק בפעילויות העמותה – אנא לחצו כאן.

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

תפקידים מרכזיים בתחום זה הינם תפקיד המנהלת האדמיניסטרטיבית של העמותה ותפקיד הגזבר.
המנהלת האדמיניסטרטיבית פועלת לעידוד וחיזוק החזון וערכי העמותה, ומסייעת לבניית תכניות עבודה, ולמימושן. היא מסייעת בניהול פיננסי של העמותה, בהפקה ושווק פעילויות העמותה בשיתוף עם ועדות ההיגוי השונות, בניהול מערך חברי העמותה, בליווי ותמיכה בראשי הועדות השונות בעמותה, בקיום קשרים עם גורמי חוץ, ובניהול אדמיניסטרטיבי שוטף.
גזבר העמותה, תפקיד רב חשיבות הנעשה גם הוא בהתנדבות, מבצע את התכנון והמעקב התקציבי, מסייע לכל אחראי פעילויות לתכנן את תקציב הפעילות, ומנהל את הפעילות הכספית מול המערכת הבנקאית. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתבצעים כיום באמצעות האינטרנט במערכות ממוחשבות, ומתקיים תהליך קפדני של רישום התקבולים וההוצאות. משרדה הדינמי והתומך של רוזה רייך, מעניק לנו שירות מצוין בהנהלת וראיית חשבון, וממשיך ללוות ולבקר את כל הפעילות החשבונאית של העמותה.
כפי שציינו בשנה זו נפרדנו מרוני גילת, לו אנו מודים על שירות מסור ומקצועי, ומאחלים בהצלחה למיכל נימני אשר מחליפה אותו.

לחצו על הקישורים לעיון בדוחות הבאים: 

דוח הכספי לשנת 2022.

דוח ועדת ביקורת 2022.

אנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה, עם פעילויות ישנות וחדשות.

ועד העמותה

אביחי אבידור (יו"ר), טל אלון, רחלי נועם, יעל סגל, אלה סטולפר, דור רויטמן, יפי שפירר.

חברי ועד נלווים

מיכל נמני – גזברית

ועדת ביקורת

דודי נתן

עמית כהן

דוח פעילות לשנת 2021

ועד העמותה

שנה זו אף היא הייתה שנה בלתי רגילה בכל מובן והתאפיינה בהתמודדות עם חיים לצד הקורונה, בחירות והקמת ממשלה כמו גם מבצע "שומר החומות" כל אלה השפיעו באופן אישי, משפחתי וחברתי, ומן הסתם היו חלק בלתי נפרד ומשמעותי לכל העוסקים בתחומי ההנחיה והטיפול הקבוצתי.

גם בשנה זו הוועד המשיך לפעול במתכונת מלאה, עתירת פעילות מותאמת למפגשים בזום, שכללה גם את הכנס המסורתי של סופשבוע קבוצות שהיה עם מספר שיא של משתתפים.

Logo conference2021

הפעילויות השונות מכוונות ליישום חזון העמותה, להוות בית לכל המנחים והמטפלים הקבוצתיים, מכל תחום ודיסציפלינה. מרחבי הזום אפשרו מפגש גם של הרחוקים גאוגרפית, ואף של קולגות הגרים בחו"ל, ובמובן זה הייתה התרחבות ושמחה לפגוש רבים מעמיתנו. ועדת הביקורת הייתה שותפה בישיבות הוועד, כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות. הישיבות התקיימו באופן שוטף אחת לחודש.

המפגשים המשותפים שיזמנו בעמותה ויפורטו בהמשך, מחזקים את חזון העמותה של למידה מקצועית ושיתוף בסוגיות חשובות להנחיה ולטיפול קבוצתי, המאפשרים את הרחבת הידע הקבוצתי, דרך למידה של דיסציפלינות שונות. ניתן דגש על התנסות בפעילויות, עיבוד רגעים משמעותיים בהנחיה וחקירת תפקיד המנחה והמטפל הקבוצתי במופעיו השונים בעולם משתנה, בו אי וודאות ועמימות מלווים אותנו תדיר. ניסיונם של משתתפי הפעילויות חשוב והשיתוף המתקיים מעניין ומלמד לעתים לא פחות מזה של האורח המרכזי במפגש. אנו רואים עצמנו "נותנים במה" גם למחשבות והגיגים של חברי העמותה כשותפים מלאים לדרך, ומאפשרים שיחה ומעורבות שמאפשרים חיבור מעבר לפעילות בודדת.

ביולי 2021 נערכה אסיפת חברים כללית בה הוועד עסק בחשיבה במגוון סוגיות הנוגעות להעמקת הקשר והפעילות עם מנחים ומטפלים קבוצתיים, תוך הבנת הצרכים השונים בתקופה המיוחדת בה היינו.

בבחירות לוועד, שהתקיימו בשנה זו, נבחר אביחי אבידור להחליף את טל אלון כיו"ר העמותה ונבחרו שלושה חברי ועד נוספים.

בהמשך נציג את הפעילויות השונות של העמותה, וכן, את הגופים השונים המניעים את פעילויות העמותה בהתנהלותה השוטפת.

פעילות תוכן

מוזמנים ללחוץ על הקישורים לפעילויות להלן:

כנס סופשבוע קבוצות ה-18 – "על ציר האפשר"

'ציר האפשר' נמתח מעבר לקיים ולנראה לעין ומה שאנחנו מחזיקים כאפשרי, הוא שמרחיב אותו ומאפשר תנועה שלנו בהקשרים השונים.

במיוחד השנה, כשאנו מתמודדים עדיין עם גלי מגפת הקורונה והטלטלות החברתיות והפוליטיות. אנו כמהים לחזור ולפתוח מרחב לעבודה פנים אל פנים. מקום להתבוננות וצמיחה בעבודתנו הקבוצתית, בחיים הפרטיים המשפחתיים והחברתיים-פוליטיים.

מפגש שישי בסדרה "תורת הקבוצות": זוגיות בגובה העיניים.

במפגשים אלה הוזמן/ה מנחה אורח/ת ששיתף מעבודתו בקבוצה ייחודית, ובהמשך הוצג רעיון תיאורטי מעניין ונערך דיון במפגש בין הניסיון המעשי בהנחיה וטיפול עם התכנים שעלו.

~ מפגש נוסף בסדרה "מדברים קבוצה": 

במפגש זו פגשנו את תמיר אשמן בהרצאה מרתקת 'כל אחד יכול לכעוס – אין קל מזה'. הקבוצות מהוות מרחב מגוון להשמעת הקול, הן של התוקפן והן של הקרבן, ומלמדות בין השאר איך הקרבנות מצויה אצל התוקף ואיזה תוקפנות קיימת אצל הקרבן.

~ הרצאה מאת רועי מצר ואסיפה כללית

לאסיפה הכללית הוזמן רועי מצר, להרצאה ולשיחה על קולות גבריים במפגש המקצועי עם נערות נפגעות תקיפה מינית.

~ סדרת מפגשי "גלישתרבות"

"גלישתרבות" היא פגישה של 8 משתתפים, בה משתפים הדהודים, מחשבות, אסוציאציות ועוד, שעלו בנו מטקסט משותף שקראנו. הדגש במפגש הוא על החוויה האישית-רגשית-תרבותית, ועל המפגש בין אנשים שונים ש"פגשו" את אותו טקסט.

~ בחירות לוועד המנהל ולוועדת ביקורת

בתאריך 26.7.21 נערכו בחירות בעמותה. נא ללחוץ כאן לקרוא על הפעילים שנבחרו.

~ מפגשי "מנחים מדברים"

מפגשי "מנחים מדברים" נולדו מתוך הצורך לבנות את עצמנו כקהילה, כמרחב צומח, מאפשר ומעורר, עבורנו, מנחי קבוצות בישראל. במפגש הראשון, שהתקיים בזום בהנחייתם של דר" רובי פרידמן ותמי אלעד, עלו קולות מגוונים הן לגבי משמעות המרחב ואופיו, והן באשר למשמעות של קהילת מנחים- מטפלים.

~ "מקבץ" – כתב העת הישראלי להנחיה ולטפול קבוצתי

Mikbatz rug

בשנה זו יצא לאור, בעריכתם של שני העורכים, גיליון מורחב וגדול מהרגיל של כתב העת "מקבץ", ובו מגוון מאמרים אקדמיים מעניינים, שחלקם התייחסו להנחיה ולטיפול קבוצתי בראי התקופה – משמעויות של הנחייה מקוונת, עם אוכלוסיות שונות ובמסגרות שונות. הורחבה קבוצת הסוקרים של המאמרים המוגשים לכתב העת, ואנו רוצים לעודד את הכתיבה גם הלאה, לשתף וללמד בידע הפרקטי והתאורטי בין מנחים עמיתים.

הגיליונות הקודמים של "מקבץ" התפרסמו במסגרת ספריית JSTOR, ספריה אינטרנטית בינלאומית, אשר מאפשרת גישה למאמרים בכל העולם. הכניסה חופשית דרך ספריית הביטוח הלאומי.

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון מאפשרות תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

ועדת חברות

ועדת החברות פעלה בשנת 2021 בעיקר למטרת חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה ולמטרת גיוס חברים חדשים, תוך מחשבה על קהלים של מנחי קבוצות שאינם מגיעים בדר"כ לפעילויות העמותה.

העמותה רואה בחבריה "שותפים לקהילה מקצועית", ומדגישה את העושר והלמידה הייחודית הקיימים במפגש מנחים מדיסציפלינות שונות.

בסוף השנה הגענו למספר של 134 חברי עמותה (134 גם בסוף 2020). חברי עמותה כוללים את המשלמים דמי חברות ואת מייסדי העמותה, שהוענקה להם חברות כבוד לחיים. במהלך 2018, החליט הוועד לגבות דמי חברות סמליים מסטודנטים שנה שנייה להנחית קבוצות, במקום שנת חברות חינם, כפי שהיה בשנים קודמות.

ועדת מלגות

הוועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה). הוועדה מנהלת את עיקר התקשורת בין חבריה ובינם לבין מבקשי המלגות באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2021 חילקה הוועדה 10 מלגות, לצורך השתתפות בכנס סופשבוע קבוצות המסורתי. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו 17 תרומות.

ועדת המלגות מבקשת להודות לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי.

קשרי קהילה ושיווק

שיווק פעילויות העמותה במהלך 2021 התנהל במתכונת הרגילה. אחד ההיבטים של קשרי קהילה ושיווק בא לידי ביטוי ביצירת שיווק במתכונת "ברטר" עם ארגונים שונים, ובכך חשיפה לקהלים חדשים ועזרה בהפצת פעילויות רלוונטיות לחברי העמותה. פעילויות אלה משלבות גם שימוש באתר העמותה, משלוח דפי רב-מסר כמה פעמים בחודש לרשימת תפוצה של כ-6,500 נמענים, שימוש בפייסבוק וברשימות תפוצה ייחודיות בעת הצורך, בהתאם לסוג הפעילות. חלק מהפרסום כולל פעילויות משמעותיות בעולם הנחיית הקבוצות של ארגונים אחרים.

מתנדבים בעמותה

במהלך השנה פנו אלינו מתנדבים אחדים, והוועד יצר קשר עם חברי עמותה שהביעו רצון להיות מעורבים בפעילותה ועם מתנדבים, המסייעים בפעילויות העמותה ופועלים במסירות רבה "מאחורי הקלעים".

העמותה היא ארגון המבוסס על עבודת מתנדבים, אשר פועלים במסירות רבה, בחלקם לאורך שנים. במעגל הפעילים, שעובד לכל אורך השנה יש כ- 40 מתנדבים, ובמעגלים הרחבים יותר, הלוקחים חלק בארגון והנחייה בפעילויות השונות, התנדבו כ-70 פעילים נוספים. תחומי ההתנדבות כללו את ארגון ערבי סדרות, ימי עיון וכנסים, וכן השתתפות מלאה בוועדות ההיגוי השונות, בוועדת מלגות, בארגון הכנס המדעי הגדול, ובארגון סופשבוע קבוצות והנחייה בו.

בנוסף, באופן לא תמיד גלוי לעין, פועלת מערכת "מקבץ", וקבוצת סוקרים נאמנה, המסייעת לעריכה המקצועית והטובה של המאמרים בכתב העת.
אנו מעריכים את פעילותם ומודים להם מקרב לב על התרומה המגוונת והאיכותית לפעילויות, ועל הסיוע במימוש החזון של העמותה וקיומו הלכה למעשה.

המעוניינים לקחת חלק בפעילויות העמותה – אנא לחצו כאן.

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

תפקידים מרכזיים בתחום זה הינם תפקיד המנהלת האדמיניסטרטיבית של העמותה ותפקיד הגזבר.

המנהלת האדמיניסטרטיבית פועלת לעידוד וחיזוק החזון וערכי העמותה, ומסייעת לבניית תכניות עבודה, ולמימושן. היא מסייעת בניהול פיננסי של העמותה, בהפקה ושווק פעילויות העמותה בשיתוף עם ועדות ההיגוי השונות, בניהול מערך חברי העמותה, בליווי ותמיכה בראשי הועדות השונות בעמותה, בקיום קשרים עם גורמי חוץ, ובניהול אדמיניסטרטיבי שוטף.

גזבר העמותה, תפקיד רב חשיבות הנעשה גם הוא בהתנדבות, מבצע את התכנון והמעקב התקציבי, מסייע לכל אחראי פעילויות לתכנן את תקציב הפעילות, ומנהל את הפעילות הכספית מול המערכת הבנקאית. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתבצעים כיום באמצעות האינטרנט במערכות ממוחשבות, ומתקיים תהליך קפדני של רישום התקבולים וההוצאות. משרדה הדינמי והתומך של רוזה רייך, מעניק לנו שירות מצויין בהנהלת וראיית חשבון, וממשיך ללוות ולבקר את כל הפעילות החשבונאית של העמותה.

במועד זה אנו נפרדים מרוני גילת, לו אנו מודים על שירות מסור ומקצועי, ומאחלים בהצלחה למיכל נימני אשר מחליפה אותו.

לחצו על הקישורים לעיון בדוחות הבאים: 

דוח הכספי לשנת 2021.

דוח ועדת ביקורת 2021.

אנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה, עם פעילויות ישנות וחדשות.

ועד העמותה

אביחי אבידור (יו"ר), טל אלון, רוני בן אריה, רחלי נועם, יעל סגל, אלה סטולפר, דור רויטמן, יפי שפירר.

חברי ועד נלווים

רוני גילת – גזבר

ועדת ביקורת

עמית כהן

דו"ח פעילות לשנת 2020

ועד העמותה

שנה זו הייתה שנה בלתי רגילה בכל מובן. ההתמודדות עם מעגלי חיינו בתקופת הקורונה, ב"פוסט קורונה" ובמבצע "שומר החומות", בצד תהליכי בחירות חוזרים עד להקמת הממשלה, השפיעו באופן אישי, משפחתי וחברתי, ומן הסתם היו חלק בלתי נפרד ומשמעותי גם בהנחייה ובטיפול הקבוצתי, לכל העוסקים בתחום. גם בשנה זו הועד המשיך לפעול במתכונת מלאה, עתירת פעילות מותאמת למפגשים בזום, שכללה גם את הכנס המסורתי של סופשבוע קבוצות – לראשונה במתכונת מקוונת.

הפעילויות השונות מכוונות ליישום חזון העמותה, להוות בית לכל המנחים והמטפלים הקבוצתיים, מכל תחום ודיסציפלינה. מרחבי הזום אפשרו מפגש גם של הרחוקים גאוגרפית, ואף של קולגות הגרים בחו"ל, ובמובן זה הייתה התרחבות ושמחה לפגוש רבים מעמיתנו. ועדת הביקורת הייתה שותפה בישיבות, כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות. התקיימו ישיבות באופן שוטף, אחת לחודש.

במאי 2020 נערכה אסיפת חברים כללית. הועד עסק בחשיבה במגוון סוגיות הנוגעות להעמקת הקשר והפעילות עם מנחים ומטפלים קבוצתיים, תוך הבנת הצרכים השונים בתקופה המיוחדת בה היינו.

בשנה זו יצא לאור גיליון נוסף של "מקבץ", כתב העת של העמותה, במתכונת של גיליון מורחב, וחלק מהמאמרים בו כבר התייחסו לתקופת הקורונה ומשמעויות להנחיה ולטיפול בקבוצות. ייסדנו סדרת מפגשי קבוצה קטנה בשם "להרחיב את הזום", וכן סידרת מפגשים חדשה "זום אין", שהתפתחה והתקיימה בתקופת הסגר הראשונה, ומפגש נוסף, שהתקיים בהמשך השנה. ערכנו ערב השקה חגיגי לספרו של ד"ר רובי פרידמן 'סיפור-חלום, הפרעות יחסים ומטריצת החיילים', וקיימנו סדרת מפגשים "סודות מן הקבוצה הגדולה" בזום, עם ד"ר רובי פרידמן ותמי אלעד. בסדרת המפגשים "תורת הקבוצות" קיימנו חמישה מפגשים, שכל אחד מהם פגש את נושא ההנחיה והטיפול הקבוצתי מזווית מקורית אחרת, ולווה בהיבט תיאורטי מעניין.

המפגשים המשותפים שיזמנו בעמותה, ויפורטו בהמשך, מחזקים את חזון העמותה של למידה מקצועית משותפת, ושיתוף בניסיון, בסוגיות חשובות להנחייה וטיפול קבוצתי, והרחבת הידע על הנחיית קבוצות דרך למידה של דיסציפלינות שונות. ניתן דגש על התנסות בפעילויות, עיבוד רגעים משמעותיים בהנחיה, וחקירת תפקיד המנחה והמטפל הקבוצתי במופעיו השונים בעולם הולך ומשתנה, בו אי הוודאות והעמימות מלווים אותנו תדיר. הניסיון והשיתוף של משתתפי הפעילויות חשוב, מעניין ומלמד לא פחות לעתים, מזה של האורח המרכזי המוזמן למפגש, ואנו רואים עצמנו "נותנים במה" גם לניסיון של חברי העמותה כשותפים מלאים לדרך, ומאפשרים שיחה ומעורבות שמייצרים לעתים חיבור מעבר לפעילות יחידה.

בהמשך נציג את הפעילויות השונות של העמותה, וכן, את הגופים השוני המניעים את פעילויות העמותה בהתנהלותה השוטפת.

פעילות תוכן

 מוזמנים ללחוץ על הקישורים לפעילויות להלן:

כנס סופשבוע קבוצות ה-17 – "אנחנו פה"

AnahnuPo HomePageLOGO1

 לראשונה הותאם בחשיבה מעמיקה כנס סופשבוע קבוצות למתכונת עבודה בזום, והתקיים תוך רגישות רבה לדילמות ולצרכי התקופה. הכנתו דרשה חשיבה יצירתית, הקדשת תשומת לב לפרטים, ואף אומץ מסויים, הקשור להעברת מרחב המפגש ה"רגיל" והמוכר לסביבה וירטואלית. בסיומו עלתה שביעות רצון גבוהה של משתתפי הכנס, והוקרה על עצם קיומו בנחישות, במועד הנהוג כל שנה.

סדרת מפגשי קבוצה קטנה "להרחיב את הזום"

משתתפי הקבוצה הוזמנו למפגשים קבוצתיים בהם ניתן היה להתבונן על עצמם בתוך התקופה, ועל השינויים שמתרחשים בחברה כולה, בניסיון להבין ולהמשיג את החוויה, תוך כדי התרחשותה, מתוך רצון למצוא משמעות, ולהרחיב את היכולת לנשום, להתנהל ולצמוח גם בתקופה זו.

~ סדרת מפגשי "זום אין:

ארבעה מפגשים התקיימו בתחילת השנה, עם החלת הסגרים:

על קרבה אנושית בזמן הרחקה חברתית בהנחיית הרנן פאבלוקס.
מופעי מדיאה-הצגה ומציאות, הרצאה ושיח עם שלמה פלסנר.
אכילה בסגר, הרצאה ושיח עם סיגל פלינט.
חרדים כחלק מ"השלם הישראלי" בימי קורונה, הרצאה ושיח עם רוחי רוזנברג

מפגש נוסף התקיים באמצע השנה: אינטימיות – סיפור, מסע, בשיתוף עם "מניפות".

ערב השקת ספר מאת ד"ר רובי פרידמן

בהשקת הספר של רובי פרידמן 'סיפור-חלום, הפרעות יחסים ומטריצת החיילים', לקחו חלק בהרצאות קטנות גב' חני בירן, ד"ר אבי ברמן, ד"ר יעל דורון ויו"ר העמותה לאנליזה קבוצתית, גב' ליאת אריאל. הערב סקר חלקים של הספר והרחיב את החשיבה על התימות המרכזיות המופיעות בו.

סדרת מפגשים "סודות מן הקבוצה הגדולה"

התקיימו שני מפגשים ש"הועברו" לזום ואפשרו לחוות התנסות קבוצה גדולה בזום, עם חוויה ולמידה של המשתתפים כאשר לאחר ההתנסות התקיימה שיחה משותפת עם המנחים של חשיפה וחקירת אופי ההתערבויות ומה הדינמיקות אשר איפיינו אותן. שני המפגשים הונחו ע"י דר" רובי פרידמן ותמי אלעד.

~ סדרת מפגשים "תורת הקבוצות"

במפגשים אלה הוזמן/ה מנחה אורח/ת ששיתף מעבודתו בקבוצה ייחודית, ובהמשך הוצג רעיון תיאורטי מעניין ונערך דיון במפגש בין הניסיון המעשי בהנחיה וטיפול עם התכנים שעלו. במהלך השנה התקיימו חמישה מפגשים:

קבוצה פוגשת פילוסופיה

שוליות מרובה

על פרידה ובודהיזם

אזור הגבול בין הדרכה להנחיה

'האלביתי'

סדרת המפגשים "מדברים קבוצה"

 בסדרה זו פגשנו את ד"ר אבי ברמן בהרצאה מרתקת על 'האחר המנתץ – בין העצמה הדדית לדיכוי', ומופעים של התהליך בעבודה קבוצתית. גב' מרים ברגר היתה מדיינת בהמשך להרצאה, ונפתחה שיחה גם עם קהל המשתתפים.

הרצאה מאת מרים ברגר ואסיפה כללית

באספה הכללית הוזמנה גב' מרים ברגר להרצאה בנושא "העד, כמצב נפשי חיוני בתהליך החלמה מפציעות טראומטיות". השיחה המעניינת שהתפתחה התייחסה גם לניסיונה האישי של המציגה ולחוויות נוספות של משתתפים בהקשר לתימות אלה על משתתפים, כמו גם על המנחה.

~ "מקבץ" – כתב העת הישראלי להנחיה ולטפול קבוצתי

Mikbatz rug

בשנה זו יצא לאור, בעריכתם של שני העורכים, גיליון מורחב וגדול מהרגיל של כתב העת "מקבץ", ובו מגוון מאמרים אקדמיים מעניינים, שחלקם התייחסו להנחיה ולטיפול קבוצתי בראי התקופה – משמעויות של הנחייה מקוונת, עם אוכלוסיות שונות ובמסגרות שונות. הורחבה קבוצת הסוקרים של המאמרים המוגשים לכתב העת, ואנו רוצים לעודד את הכתיבה גם הלאה, לשתף וללמד בידע הפרקטי והתאורטי בין מנחים עמיתים.

הגיליונות הקודמים של "מקבץ" התפרסמו במסגרת ספריית JSTOR, ספריה אינטרנטית בינלאומית, אשר מאפשרת גישה למאמרים בכל העולם. הכניסה חופשית דרך ספריית הביטוח הלאומי.

פרטים נוספים על כתב העת מקבץ ניתן למצוא כאן.

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון מאפשרות תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

ועדת חברות

ועדת החברות פעלה בשנת 2020 בעיקר למטרת חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה ולמטרת גיוס חברים חדשים, תוך מחשבה על קהלים של מנחי קבוצות שאינם מגיעים בדר"כ לפעילויות העמותה.
העמותה רואה בחבריה "שותפים לקהילה מקצועית", ומדגישה את העושר והלמידה הייחודית הקיימים במפגש מנחים מדיסציפלינות שונות.
בסוף השנה הגענו למספר של 134 חברי עמותה (151 בסוף 2019). חברי עמותה כוללים את המשלמים דמי חברות ואת מייסדי העמותה, שהוענקה להם חברות כבוד לחיים. במהלך 2018, החליט הוועד לגבות דמי חברות סמליים מסטודנטים שנה שנייה להנחית קבוצות, במקום שנת חברות חינם, כפי שהיה בשנים קודמות.

ועדת מלגות

הוועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה). הוועדה מנהלת את עיקר התקשורת בין חבריה ובינם לבין מבקשי המלגות באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2020 חילקה הוועדה 6 מלגות, לצורך השתתפות בסופשבוע קבוצות הוירטואלי. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו 20 תרומות.

ועדת המלגות מבקשת להודות לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי.

קשרי קהילה ושיווק

שיווק פעילויות העמותה במהלך 2020 התנהל במתכונת הרגילה. במסגרת החלפת הוועד בסוף 2017 התמנתה מובילה חדשה לצוות קשרי קהילה ושיווק, בנוסף לתרומתה הרבה של המנהלת האדמיניסטרטיבית בתחום זה. החל מאמצע השנה גם בנושאי פרסום בעקבות איוש תפקיד הפרסום בצורה מלאה יותר. אחד ההיבטים של קשרי קהילה ושיווק בא לידי ביטוי ביצירת שיווק במתכונת "ברטר" עם ארגונים שונים, ובכך חשיפה לקהלים חדשים ועזרה בהפצת פעילויות רלוונטיות לחברי העמותה. פעילויות אלה משלבות גם שימוש באתר העמותה, משלוח דפי רב-מסר כמה פעמים בחודש לרשימת תפוצה של כ-7000 כתובות, שימוש בפייסבוק וברשימות תפוצה ייחודיות בעת הצורך, בהתאם לסוג הפעילות. חלק מהפרסום כולל פעילויות משמעותיות בעולם הנחיית הקבוצות של ארגונים אחרים.

מתנדבים בעמותה

במהלך השנה פנו אלינו מתנדבים אחדים, והוועד יצר קשר עם חברי עמותה שהביעו רצון להיות מעורבים בפעילותה ועם מתנדבים, המסייעים בפעילויות העמותה ופועלים במסירות רבה "מאחורי הקלעים".
העמותה היא ארגון המבוסס על עבודת מתנדבים ואי לכך מתנדבים אלו, אשר פועלים במסירות רבה, בחלקם לאורך שנים, קריטיים לקיום פעילויות. במעגל הפעילים, שעובד לכל אורך השנה יש כ- 40 מתנדבים, ובמעגלים הרחבים יותר, הלוקחים חלק בארגון והנחייה בפעילויות השונות, התנדבו כ-70 פעילים נוספים. תחומי ההתנדבות כללו את ארגון ערבי "מקבץ בסלון", סדרת פעילויות "מדברים קבוצה" וכן השתתפות כחברים בוועדות ההיגוי השונות, בוועדת מלגות, בארגון הכנס המדעי הגדול, ובארגון סופשבוע קבוצות והנחייה בו.
בנוסף, באופן לא תמיד גלוי לעין, פועלת מערכת "מקבץ", וקבוצת סוקרים נאמנה, המסייעת לעריכה המקצועית והטובה של המאמרים בכתב העת.
אנו מעריכים את פעילותם ומודים להם מקרב לב על התרומה המגוונת והאיכותית לפעילויות, ועל הסיוע במימוש החזון של העמותה וקיומו הלכה למעשה.

המעוניינים לקחת חלק בפעילויות העמותה – אנא לחצו כאן.

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

תפקידים מרכזיים בתחום זה הינם תפקיד המנהלת האדמיניסטרטיבית של העמותה ותפקיד הגזבר.
המנהלת האדמיניסטרטיבית פועלת לעידוד וחיזוק החזון וערכי העמותה, ומסייעת לבניית תכניות עבודה, ולמימושן. היא מסייעת בניהול פיננסי של העמותה, בהפקה ושווק פעילויות העמותה בשיתוף עם ועדות ההיגוי השונות, בניהול מערך חברי העמותה, בליווי ותמיכה בראשי הועדות השונות בעמותה, בקיום קשרים עם גורמי חוץ, ובניהול אדמיניסטרטיבי שוטף.
גזבר העמותה, תפקיד רב חשיבות הנעשה כל כולו בהתנדבות (!), מבצע את התכנון והמעקב התקציבי, מסייע לכל אחראי פעילויות לתכנן את תקציב הפעילות, ומנהל את הפעילות הכספית מול המערכת הבנקאית. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתבצעים כיום באמצעות האינטרנט במערכות ממוחשבות, ומתקיים תהליך קפדני של רישום התקבולים וההוצאות. משרדה הדינמי והתומך של רוזה רייך, מעניק לנו שירות מצויין בהנהלת וראיית חשבון, וממשיך ללוות ולבקר את כל הפעילות החשבונאית של העמותה.

אנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה, עם פעילויות ישנות וחדשות.

ועד העמותה

טל אלון – יו"ר העמותה, ועורכת משותפת של כתב העת "מקבץ".
רוני בן אריה – אחראית קשרי קהילה.
יעל סגל – אחראית על המתנדבים לעמותה.
דודי נתן – אחראי ועדת חברים.
אביחי אבידור – רכז סדרת המפגשים "מדברים קבוצה".
רחלי נועם – חברת ועדת היגוי לכנס סופשבוע קבוצות.
עידית שני-אדום

חברי ועד נלווים

רוני גילת – גזבר

ועדת ביקורת

ד"ר ברוס אופנהיימר
עמית כהן

דו"ח פעילות לשנת 2019

ועד העמותה

גם בשנה זו הועד המשיך לפעול במתכונת מלאה. שנה זו היתה עתירת פעילות וכללה שני כנסים גדולים; כנס מדעי, המתקיים אחת ל-3-4 שנים, וכנס סופשבוע קבוצות, המתקיים אחת לשנה.

הפעילויות השונות מכוונות ליישום חזון העמותה. ועדת הביקורת הייתה שותפה בישיבות, כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות. התקיימו ישיבות באופן שוטף, אחת לחודש.

במאי 2019 נערכה אסיפה חצי שנתית, בה קבלנו חברת ועד חדשה, שסייעה בפעילות הענפה של הוועד. הועד עסק בחשיבה במגוון סוגיות הנוגעות להעמקת הקשר והפעילות התורמת לקהילת מנחי הקבוצות בארץ, תוך דגש על יצירת קשר והגעה לקהלים שונים של מנחי קבוצות, שפחות מכירים את העמותה, וצרוף חברים חדשים.

בשנה זו יצאו לאור שני גיליונות נוספים של "מקבץ", כתב העת של העמותה. המשכנו במפגשי "מקבץ בסלון" – פעילות המחברת בין כותבי המאמרים בכתב העת לבין קוראיהם, וכן המשכנו סידרת מפגשים חדשה, שנפתחה בסוף 2018 – "מדברים קבוצה" המאפשרת מפגש עם מנחה המתמחה בתחום הנחיית קבוצות, סביב הרצאה וקבוצות עיבוד לאחר ההרצאה. פעילויות העמותה מתקיימות באזור המרכז ובירושלים .

המפגשים המשותפים שיזמנו בעמותה, ויפורטו בהמשך, מחזקים את חזון העמותה של למידה מקצועית משותפת, ושיתוף בניסיון, בסוגיות חשובות להנחייה וטיפול קבוצתי, והרחבת הידע על הנחיית קבוצות דרך למידה של דיסיפלינות שונות. ניתן דגש על התנסות בפעילויות, עיבוד רגעים משמעותיים בהנחיה, וחקירת תפקיד המנחה והמטפל הקבוצתי במופעיו השונים. הניסיון והשיתוף של משתתפי הפעילויות חשוב, מעניין ומלמד לא פחות לעתים, מזה של האורח המרכזי המוזמן למפגש, ואנו רואים עצמנו "נותנים במה" גם לניסיון של חברי העמותה כשותפים מלאים לדרך.

בהמשך נציג את הפעילויות השונות של העמותה, וכן, את הגופים השוני המניעים את פעילויות העמותה בהתנהלותה השוטפת.

פעילות תוכן

 הכנס המדעי ה-8 – 'הבטוח והמתהווה במרחב הקבוצתי'

הכנס המדעי ה-8 של העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי, היווה חוויה לימודית מרתקת, שהוקדשה לחקירה של האופן בו מופיעים הבטוח והמתהווה בעבודה הקבוצתית, של מנחים ומטפלים קבוצתיים.

הכנס התקיים במהלך שלושה ימים עשירים ומעניינים, במתכונת של יום ראשון שהוא קדם-כנס התנסותי, ויומיים של כנס מדעי המשלב פאנלים של הרצאות, ומיני סדנאות התנסותיות.

נושא הכנס הזמין התבוננות על המתח המובנה, המתקיים בין הבטוח והמתהווה בתהליך המתמשך שהקבוצה עוברת, ביחסים בין משתתפי הקבוצה, ובמרחב הפנימי שלנו כמנחים, ובמיוחד, המאפיינים המנוגדים המאפשרים תנועה וצמיחה – הקבוע והמשתנה, הוודאי והארעי, הגלוי והסמוי, המדובר והחשאי. נקודת מבט זו המאפשרת לקוטביות להתקיים באותו מרחב, תוך יצירת חיבורים חדשים ומפתיעים במרחב שביניהם, עוררה עניין רב, גם בקרב מגישי ההצעות הנכונים לשתף ולבטא מניסיונם, וגם בקרב המשתתפים, שתרמו לכנס דינמי ומרתק, שבו הגות ותיאוריה, כמו גם חלקים משחקיים ומוסיקליים.

כנס סופשבוע קבוצות ה-16 – "השביל הזה מתחיל כאן…"

כנס סופשבוע קבוצות המסורתי התקיים זו השנה ה-16 והשנה סביב הנושא "השביל הזה מתחיל כאן…". בכנס זה, שהתקיים בנובמבר 2019 במלון עדן אין בזיכרון, הוזמנו המשתתפים לסופשבוע מרתק סביב שאלות אישיות של התפתחות ומעורבות.

מתוך ההזמנה לכנס:

"…כנס זה מיועד לאנשי מקצוע, שעבודה קבוצתית היא בנפשם: מטפלים קבוצתיים, מנחי קבוצות ואנשי מקצוע מתחומי החינוך, העבודה הסוציאלית, הטיפול, בריאות הנפש והגוף, מסגרות הניהול, הייעוץ הארגוני וההתפתחות האישית.

סוף שבוע קבוצות מזמין את כל משתתפיו ללמידה אישית, מקצועית וחברתית במהלך שלושה ימים, באמצעות התנסות חווייתית במרחבים קבוצתיים דינמיים מגוונים, תוך התבוננות וחקירה יחד. כנס זה מהווה הזדמנות לקחת פסק זמן מחיי היום יום ולהעלות מודעות בתחומי חיינו המגוונים ובבחירות דרכינו.

מוטיב הכנס "השביל הזה מתחיל כאן…" מזמין להסתכל בעיניים חדשות על שבילי חיינו בכאן ועכשיו ולתהות לאן נבחר ללכת. עד כמה התרגלנו ועד כמה בחרנו, על איזו דרך עלינו ואיך? נתהה לאן מובילים השבילים האישיים והקולקטיביים שלנו בעבודה הקבוצתית, בחיינו הפרטיים, המשפחתיים והסוציו-פוליטיים.

הכנס נוהל על יד אריאלה בארי בן-ישי וצוות היגוי בצידה, בשיתוף עם בעלי תפקידים בעמותה. הכנס הציף סוגיות מרכזיות בנושאים אישיים, חברתיים, וגאוגרפיים, וכן נושאים הקשורים אלינו כקהילת מנחים ומטפלים קבוצתיים. הוא שימש מקור השראה גם להמשך השיחה והחשיבה בוועד העמותה ובפעילויות השונות.

משוב מרכזי שהתקבל, כמו בכל שנה, התייחס להחזקה טובה ומאפשרת של הכנס, שסיפקה גם הכלה וגם התפתחות כיחידים וכקהילה לכלל משתתפי הכנס. בסיום הכנס נשלח משוב אינטרנטי למשתתפים ולמנחים שרבים מאד ענו עליו, ונכתב דו"ח מסכם שגם ממשיך את תהליך ההמשגה של הכנס המיוחד הזה, שהחל עם מנהל הכנסים הקודמים והמשיך גם השנה.

מרכיב חשוב בבניית הכנס הוא הרכב צוות המנחים, הרכזים וחברי ועדת ההיגוי שעושים עבודתם בהתנדבות, כמו ביתר פעילויות העמותה. התשוקה לארגן ולהנחות בכנס זה לאורך השנים גבוהה מאוד, ולא תמיד יכולה לתת מענה לכל המעוניינים לתרום בו.

סדרת המפגשים "מדברים קבוצה"

"מדברים קבוצה" היא סידרה שהחלה פעילותה בשנה שעברה וכללה ארבעה מפגשים אשר נועדה לאפשר הרחבה והעמקה של מיומנויות הנחיה למנחי קבוצות ומטפלים קבוצתיים מדיסיפלינות שונות. המפגשים נערכים במתכונת של הרצאה במליאה, שלאחריה עבודה בקבוצות קטנות, עם איסוף החוויה והלמידה בסיום. את ההרצאות מעבירים אנשי מקצוע מומחים בתחומם מתחומים מגוונים של עולם הקבוצות. מתכונת זו מאפשרת העמקה תאורטית מחד, ועיבוד חוויתי ב"כאן ועכשיו".

מפגשי הסידרה במהלך 2019:

~ הרצאתה של גב' סמדר אשוח:
יחסי אחים וביטויים בקבוצה – שיחזור וטיפול ב"טראומת האחים", ועסקה בסטינג הטיפולי המתאים יותר לטפל ביחסי אחים. בעוד שהקשר האנליטי הדיאדי מזמין יותר יחסי העברה הורה-ילד, הרי שבקבוצה יחסי העברה הם ליחסי משפחה, העברה אופקית.(פוקס 1966). אנשים משחזרים ביחסים עם אחרים לא רק מה שהם מעבירים מיחסי הורה- ילד אלא גם את היחסים הראשוניים עם אחים, יחסים משמעותיים, שיש להם קיום בפני עצמם. בהרצאה תואר כיצד התהליך הטיפולי בקבוצה אנליטית מאפשר להעלות, לשחזר, ולעבד טראומה ראשונית במימד יחסי אחים., כטראומה המשותפת לעתים לכל משתתף בקבוצה, בין אם יש לו אחים ובין אם אין לו, ועולה בלא קשר למיקומו הממשי בסדר הלידה- בין אם הוא בן בכור, תאום או הילד הקטן ביותר.

~ הרצאתו של מר הרנן פאבלוקס:
סוציומטריה בקבוצה – הסוציומטריה מודדת יחסים חברתיים בהקשר של משיכה ודחייה בין אישית. בצבא ובארגונים שונים עורכים מבחני סוציומטריה לזיהוי תכונות מנהיגות, לבניית צוותים ולבחירת מועמדים מתאימים לתפקיד. בהרצאה זו עסקנו בסוציומטריה בפעולה ומה שהיא מלמדת אותנו על הקבוצה.
בהרצאה הודגם האופן בו ניתן להעמיק בחקר פיתוח הזהות באמצעות הסוציומטריה. המשתתפים יחוו את העוצמה של הסוציומטריה בהקשר הקבוצתי וילמדו על הפוטנציאל הגלום בגילוי הלא מודע הקבוצתי והאישי .פוקס מציע את התקשורת הלא מודעת הבין אישית. הסוציומטריה מאפשרת לחשוף את קיומה של תקשורת זו בבחירות בין אישיות מודעות ולא מודעות בהקשר הקבוצתי והחברתי. החשיפה שלהן מאפשרת הבהרה של חלקים בזהות של המשתתפים בקבוצה. בהרצאה אתאר את תהליך הסקת המסקנות על היחסים בין הקבוצה ליחידת ההנחיה, זיהוי של מנגנוני הגנה המופעלים בקבוצה, תהליכים דינמיים בין אישיים ושל הקבוצה כשלם. ההרצאה שילבה דוגמאות מקבוצות, וכן הפעלה של המשתתפים בכאן ועכשיו.

~ הרצאתה של גב' ליאת אריאל
אם עץ (לא) נופל ביער – על המפגש עם גרעין הבדידות האישי במרחב הקבוצתי, עסקה בחידה הפילוסופית מתחום האפיסטימולוגיה, משנת 1910, שואלת כך: האם ייתכן שהצליל שהעץ השמיע בנפילתו- קיים, אף שאיש לא שמע או הבחין בו? האם משהו יכול להתקיים בכלל בלי שמבחינים בו?
סביב שאלה זו נחקרה חוויית הבדידות- כמוה כעץ נופל ביער, מאחר והבדידות במהותה מתרחשת במקום לא נראה, מחוץ להכרה ולתודעה שאיננה תודעתה, ולעתים איננה נשמעת או מוכרת גם לאדם שחווה אותה.
בתוך כל אחד מאיתנו נמצא גרעין של בדידות, אזור בו אנו מרגישים רחוקים או מורחקים מאחרים.
במפגש התחקנו אחר אזורי הבדידות הנסתרים ובעיקר, נשאל האם וכיצד ניתן ׳לשמוע׳ את גרעין הבדידות הפרטי- בתוך יחסים בין אישיים, בקבוצה, ׳ביער׳.

 

מפגשי מקבץ בסלון

פעילות ערבי "מקבץ בסלון" התקיימה גם במהלך שנה זו, והורחבה לירושלים. סדרת המפגשים מתבססת על מאמרים שפורסמו בכתב העת "מקבץ". מטרת המפגשים היא לעורר לחיים את הטקסט ולעודד את השיח הקבוצתי ואת הלמידה בין עמיתים. המפגש משלב הרצאה, שיח בין כותבים וקוראים, יחד עם חוויה קבוצתית.

סדרת המפגשים בירושלים, אשר נערכו בסלון בייתי ונעים, הוקדשה לנושא: "לשוט על מים סוערים – המנחה ורגעים קשים בקבוצה".

יוזמת מקבץ בסלון צמחה מתוך רצון לקרב את הטקסט, לעורר סקרנות ולאפשר למידה התנסותית משמעותית. ארבעת המפגשים שילבו הרצאות, שיחות עם המחברים וחוויה קבוצתית של כל המשתתפים.

ארבעת המחברים, שמאמריהם נוגעים בנושא הסדרה, ופורסמו בחוברות מקבץ בשנים האחרונות, הם חני בירן, שמואל ברנשטיין, פלג דור חיים וליאת ורהפטיג-ארן.
שני המפגשים הראשונים התקיימו במהלך 2018, ושניים נוספים, במהלך 2019. בסלוניים הביתיים של מארגנות הסדרה, הדה עמיר וציפי פאוסט.

בהרצאתם הרחיבו המרצים את היבטי מאמריהם הנוגעים בקשיים שונים בהנחיה, כפי שאלו משתקפים במגוון הקבוצות אותם הנחו : קבוצות שמשימתן המרכזית, זירת הפעילות בה התקיימו, המגזר האנושי שממנו באו המשתתפים כמו גם ההבנות התיאורטיות שהנחו את ההנחיה – משרטטים יחד מנעד מרשים של פעילות הנחייתית.

במקבץ בסלון בתל אביב התקיימו שני מפגשים משמעותיים:

שיחה עם אורי לוין על מאמרו החיפוש אחר האמת: עקרונות החשיבה של ביון, תהליכים קבוצתיים, וצמיחה נפשית בסרט 12 המושבעים.
במפגש נחקר הקושי הנפשי לשהות באזורי החיפוש אחר האמת, וצפינו בקטעים מהסרט '12 המושבעים', בו ניתן למצוא הדגמות מרתקות לארבעת עקרונות התפקוד הנפשי שביון מתווה, ולדרך שבה הם באים לידי ביטוי בקבוצות שונות בקליניקה, בארגון ובחברה כולה, בין היתר בעקבות ספרו של ביון 'התנסויות בקבוצה' (1959), שם הוא מתאר יחסים בין האספקט הקבוצתי שיש לו יכולת חשיבה (קבוצת העבודה), לבין האספקט הקבוצתי שנעדר יכולת חשיבה (קבוצת הנחות היסוד). מתוך ספר זה, ניתן לנסח ארבעה עקרונות של תפקוד נפשי, שהראשון שבהם הוא הצורך האנושי לדעת את האמת. בעקרון זה מניח ביון שהמוטיבציה האנושית הבסיסית היא חקר האמת. ההתפתחות הנפשית היא משחק גומלין בין כוחות החותרים להכרת האמת, לבין הכוחות שפועלים להימנע מכאב הגדילה והצמיחה שכרוכים בחיפוש זה.

"מקבץ" – כתב העת הישראלי להנחיה ולטפול קבוצתי

Mikbatz rug

בשנה זו יצאו לאור, בעריכתם של שני העורכים, שני גיליונות עבים מהרגיל של כתב העת "מקבץ", ובהם מגוון מאמרים אקדמיים מעניינים. הורחבה קבוצת הסוקרים של המאמרים המוגשים לכתב העת, הוסדרו עניינים הנוגעים להעברת זכויות יוצרים והדגשים מקצועיים להגשת המאמרים הוכנסו ביתר הרחבה לאתר העמותה. אם בעבר לעתים היה קושי למלא גיליון, כיום מוגשים מאמרים רבים לסקירה, כך שנוצרה רשימת המתנה לפרסום. אנו רוצים לעודד כיוון זה, המשתף ומלמד בידע הפרקטי והתאורטי בין מנחים עמיתים.

הגיליונות הקודמים של "מקבץ" התפרסמו במסגרת ספריית JSTOR, ספריה אינטרנטית בינלאומית, אשר מאפשרת גישה למאמרים בכל העולם. הכניסה חופשית דרך ספריית הביטוח הלאומי.

פרטים נוספים על כתב העת מקבץ ניתן למצוא כאן.

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון מאפשרות תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

ועדת חברות

ועדת החברות פעלה בשנת 2019 בעיקר למטרת חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה ולמטרת גיוס חברים חדשים, תוך מחשבה על קהלים של מנחי קבוצות שאינם מגיעים בדר"כ לפעילויות העמותה.
העמותה רואה בחבריה "שותפים לקהילה מקצועית", ומדגישה את העושר והלמידה הייחודית הקיימים במפגש מנחים מדיסיפלינות שונות.
בסוף השנה הגענו למספר של 151 חברי עמותה (140 בסוף 2018). חברי עמותה כוללים את המשלמים דמי חברות ואת מייסדי העמותה, שהוענקה להם חברות כבוד לחיים. במהלך 2018, החליט הוועד לגבות דמי חברות סמליים מסטודנטים שנה שנייה להנחית קבוצות, במקום שנת חברות חינם, כפי שהיה בשנים קודמות.

ועדת מלגות

הוועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה). הוועדה מנהלת את עיקר התקשורת בין חבריה ובינם לבין מבקשי המלגות באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2019 חילקה הועדה 22 מלגות, לצורך השתתפות בכנס המדעי ובסופשבוע קבוצות בזכרון יעקב. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו 31 תרומות.

ועדת המלגות מבקשת להודות לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי.

קשרי קהילה ושיווק

שיווק פעילויות העמותה במהלך 2019 התנהל במתכונת הרגילה. במסגרת החלפת הוועד בסוף 2017 התמנתה מובילה חדשה לצוות קשרי קהילה ושיווק, בנוסף לתרומתה הרבה של המנהלת האדמיניסטרטיבית בתחום זה. החל מאמצע השנה גם בנושאי פרסום בעקבות איוש תפקיד הפרסום בצורה מלאה יותר. אחד ההיבטים של קשרי קהילה ושיווק בא לידי ביטוי ביצירת שיווק במתכונת "ברטר" עם ארגונים שונים, ובכך חשיפה לקהלים חדשים ועזרה בהפצת פעילויות רלוונטיות לחברי העמותה. פעילויות אלה משלבות גם שימוש באתר העמותה, משלוח דפי רב-מסר כמה פעמים בחודש לרשימת תפוצה של כ-7000 כתובות, שימוש בפייסבוק וברשימות תפוצה ייחודיות בעת הצורך, בהתאם לסוג הפעילות. חלק מהפרסום כולל פעילויות משמעותיות בעולם הנחיית הקבוצות של ארגונים אחרים.

מתנדבים בעמותה

במהלך השנה פנו אלינו מתנדבים אחדים, והוועד יצר קשר עם חברי עמותה שהביעו רצון להיות מעורבים בפעילותה ועם מתנדבים, המסייעים בפעילויות העמותה ופועלים במסירו רבה "מאחורי הקלעים".
העמותה היא ארגון המבוסס על עבודת מתנדבים ואי לכך מתנדבים אלו, אשר פועלים במסירות רבה, בחלקם לאורך שנים, קריטיים לקיום פעילויות. במעגל הפעילים, שעובד לכל אורך השנה יש כ- 40 מתנדבים, ובמעגלים הרחבים יותר, הלוקחים חלק בארגון והנחייה בפעילויות השונות, התנדבו כ-70 פעילים נוספים. תחומי ההתנדבות כללו את ארגון ערבי "מקבץ בסלון", סדרת פעילויות "מדברים קבוצה" וכן השתתפות כחברים בוועדות ההיגוי השונות, בוועדת מלגות, בארגון הכנס המדעי הגדול, ובארגון סופשבוע קבוצות והנחייה בו.
בנוסף, באופן לא תמיד גלוי לעין, פועלת מערכת "מקבץ", וקבוצת סוקרים נאמנה, המסייעת לעריכה המקצועית והטובה של המאמרים בכתב העת.
אנו מעריכים את פעילותם ומודים להם מקרב לב על התרומה המגוונת והאיכותית לפעילויות, ועל הסיוע במימוש החזון של העמותה וקיומו הלכה למעשה.

המעוניינים לקחת חלק בפעילויות העמותה – אנא לחצו כאן.

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

תפקידים מרכזיים בתחום זה הינם תפקיד המנהלת האדמיניסטרטיבית של העמותה ותפקיד הגזבר.
המנהלת האדמיניסטרטיבית פועלת לעידוד וחיזוק החזון וערכי העמותה, ומסייעת לבניית תכניות עבודה, ולמימושן. היא מסייעת בניהול פיננסי של העמותה, בהפקה ושווק פעילויות העמותה בשיתוף עם ועדות ההיגוי השונות, בניהול מערך חברי העמותה, בליווי ותמיכה בראשי הועדות השונות בעמותה, בקיום קשרים עם גורמי חוץ, ובניהול אדמיניסטרטיבי שוטף.
גזבר העמותה, תפקיד רב חשיבות הנעשה כל כולו בהתנדבות (!), מבצע את התכנון והמעקב התקציבי, מסייע לכל אחראי פעילויות לתכנן את תקציב הפעילות, ומנהל את הפעילות הכספית מול המערכת הבנקאית. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתבצעים כיום באמצעות האינטרנט במערכות ממוחשבות, ומתקיים תהליך קפדני של רישום התקבולים וההוצאות. השנה החלפנו את משרד רו"ח חיים וורמברנד במשרד חדש, דינמי ותומך של רוה"א רוזה רייך, המעניק לנו שירות מצויין, ממשיך ללוות ולבקר את כל הפעילות החשבונאית של העמותה.

לחצו כאן לעיון בדו"ח הכספי לשנת 2019.

לחצו כאן לעיון בדו"ח ועדת ביקורת 2019.

אנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה, עם פעילויות ישנות וחדשות.

ועד העמותה

טל אלון – יו"ר העמותה, ועורכת משותפת של כתב העת "מקבץ".
רוני בן אריה – אחראית קשרי לקוחות ומרכזת האדמיניסטרציה של הוועדה המדעית, לקראת הכנס המדעי 2019.
יעל סגל – אחראית על המתנדבים לעמותה.
דודי נתן – אחראי ועדת חברים.
אביחי אבידור – רכז סדרת המפגשים "מדברים קבוצה".
רחלי נועם – חברת ועדת היגוי לכנס סופשבוע קבוצות.
עידית שני-אדום

חברי ועד נלווים

רוני גילת – גזבר

ועדת ביקורת

ד"ר ברוס אופנהיימר
עמית כהן

דו"ח פעילות לשנת 2018

 

ועד העמותה

בשנת 2018 החל לפעול ועד עמותה חדש. גם בשנה זו הועד המשיך לפעול במתכונת מלאה. חודשיים לאחר בחירתו, בתחילת פברואר 2018, הלכה מאתנו במפתיע ובטרם עת חברה וקולגה יקרה, רחל יעקובוביץ' ז"ל, חברת ועד העמותה ובעלת תפקידים משמעותיים אחרים במשך שנות פעילותה בעמותה. הכאב והעצב הכרוכים בפרידה ממנה מלווים אותנו עד רגע זה. יהי זכרה ברוך!

הוועד קיים תהליך חשיבה אסטרטגי במרץ 2018, לעיצוב תכנית שנתית וחשיבה על יישום חזון העמותה, והמשיך לפעול, תוך הצטרפות חבר ועד נלווה. ועדת הביקורת הייתה שותפה בישיבות, כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות. התקיימו ישיבות באופן שוטף, כפעם בחודש.

בדצמבר 2018 נערכה אסיפה חצי שנתית, בה קבלנו חבר וועד חדש ואישרנו שינויים קלים בתקנון העמותה. הועד עסק במגוון סוגיות הנוגעות להעמקת הקשר והפעילות התורמת לקהילת מנחי הקבוצות בארץ. ניתן דגש על יצירת קשר והגעה לקהלים שונים של מנחי קבוצות, שפחות מכירים את העמותה.

שיתוף פעולה של העמותה נעשה, זו פעם שנייה, סביב הכנה וקיום הכנס המשותף לפיתוח אנשים, צוותים וארגונים. הכנס, לגלוש על הגל הכאוטי, נערך בשיתוף חמישה ארגונים; איפ"א, אפק, המכון לאנליזה קבוצתית, החטיבה התעסוקתית של הסתדרות הפסיכולוגים והעמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי.

בנוסף יצאו לאור שני גיליונות נוספים של "מקבץ", כתב העת של העמותה. המשכנו במפגשי "מקבץ בסלון" – פעילות המחברת בין כותבי המאמרים בכתב העת לבין קוראיהם, וכן פתחנו סדרת פעילויות חדשות – "מדברים קבוצה" המאפשרת מפגש עם מנחה המתמחה בתחום הנחיית קבוצות, סביב הרצאה וקבוצות עיבוד לאחר ההרצאה. פעילויות העמותה מתקיימות באזור המרכז ובירושלים.

המפגשים המשותפים שיזמנו בעמותה, ויפורטו בהמשך, איפשרו להרחיב את הידע על הנחיית קבוצות דרך למידה של דיסיפלינות שונות, להתנסות בפעילויות, לעבד סוגיות בהנחיה, ולחקור ביחד את תפקיד המנחה במופעיו השונים. הניסיון והשיתוף של משתתפי הפעילויות חשוב, מעניין ומלמד לא פחות לעתים, מזה של האורח המרכזי המוזמן למפגש.

נציג כאן את הפעילויות השונות של העמותה, הן הפעילויות המתמשכות, והן החד פעמיות, וכן, את הגופים השוני המניעים את פעילויות העמותה בהתנהלותה השוטפת.

 

פעילות תוכן

 

סדרת הסדנאות "ערבי חמישי" בקבוצה

החל מינואר 2018 פעלה סדרת הסדנאות של "ערבי חמישי" בקבוצה. סדרה זו עסקה השנה בנושא "דיאלוג מתוך קונפליקט" והיא ממשיכה מסורת ותיקה בעמותה שמיועדת לאנשי מקצוע שונים, העוסקים ומתעניינים בעבודה הקבוצתית. מטרת הסדרה להוות בית לאוכלוסייה זו לאורך כל השנה. הסדרה בנויה מסדנאות, המונחות בסגנונות מגוונים ואף שונים זה מזה, ומאפשרת חשיפה וערוצים חדשים של הנחיה. ההנחיה משלבת התנסות חווייתית מתובלת בהתייחסות תאורטית, כאשר כל סדנה עומדת בפני עצמה. מי שלא השתתף בסדנה אחת יכול להצטרף לאחרת. לשמחתנו הקונספט של בניית גרעין קבוע ומרכזי ממשיך להתקיים בכל סדרה מחדש. גם שכל פעילות עומדת בפני עצמה, נוצרה בכל זאת המשכיות והתפתחות בכל סדרת המפגשים, הכרות בין המשתתפים והעמקה בשיח ביניהם, ושל כל אחד במסע האישי שלו בתהליך דינמי ופורה.

משתתפי הסדנה מהווים את הדור העכשווי של ליבת העמותה, מנחים צעירים וותיקים, הצמאים להעשרה ולמידה בדרך שהולמת את רוח העמותה והעבודה הקבוצתית. בין המשתתפים מנחים מתחום החברה, הקהילה, הארגון והטיפול הקבוצתי.

 

 

Foulkes Lecture בישראל

על הרצאת פוקס: מסורת הרצאות פוקס נוסדה ע"י תלמידיו ל פוקס, ומתקיימת מדי שנה בלונדון מטעם החברה הבין לאומית לאנליזה קבוצתית (GASI). ההרצאה השנתית ה-42 ניתנה במאי 2018 בלונדון ע"י רובי פרידמן מישראל.
במהלך ספטמבר 2018 ערכנו מפגש מרגש וייחודי, בשיתוף פעולה עם המכון לאנליזה קבוצתית של "הרצאת פוקס בישראל", בעקבות הזמנתו של ד"ר רובי פרידמן לתת הרצאה זו באפריל במפגש השנתי בלונדון.
באירוע שיתקיים בפקולטה לאמנות של סמינר הקיבוצים, שמענו את הרצאתו של רובי פרידמן
Beyond Rejection, Glory and the Soldier's Matrix: The Heart of my Group Analysis

הגיבו להרצאה: טל אלון ויעל דורון.

 

כנס סופשבוע קבוצות ה-15 "גבולות"

כנס סופשבוע קבוצות המסורתי התקיים זו השנה ה-15 והשנה סביב הנושא "גבולות". בכנס זה, שהתקיים בנובמבר 2018 במלון עדן אין בזיכרון, הוזמנו המשתתפים לסופשבוע מרתק סביב הנושא האקטואלי 'גבולות'.
מתוך ההזמנה לכנס:
"…אנחנו מציבים גבולות בעבודה הקבוצתית, בחיינו הפרטיים, המשפחתיים והסוציו-פוליטיים, בניסיון להרגיש בטוחים, ליצור צמיחה ועוד. יחד עם זאת, קיומם של גבולות לא פעם יוצר מתח וקונפליקט ו/או ניתוק. נושא הגבולות, הן במציאות החיצונית והן במציאות הפנימית, הופך למורכב ורב משמעות".

בכנס בחנו את נושא הגבולות בממדיו השונים, בחיינו בכלל ובעבודה הקבוצתית בפרט. נכחו בו כ-110 משתתפים ו- 22 חברי צוות. הכנס אפשר, כתמיד, התפתחות מנחי קבוצות, מפגש בין מקצועי והמשך קידום העבודה האישית והקבוצתית של המנחים המשתתפים בו.

הכנס נוהל על יד דניאל ווייסהוט וצוות היגוי בצידו, ועדה בת חמישה משתתפים, בשיתוף עם בעלי תפקידים בעמותה. הכנס הציף סוגיות רכזיות בנושא גבולות, אישיים, חברתיים, חברתיים, וגאוגרפיים ושימש מקור השראה גם להמשך השיחה והחשיבה בוועד העמותה ובפעילויות השונות. משוב מרכזי שהתקבל הן מהמשתתפים והן מהצוות התייחס להחזקה טובה ומאפשרת של הכנס, שסיפקה גם הכלה וגם הנחת גבולות אפשריים לכלל משתתפי הכנס, וגם למשתתפים שומרי שבת, שמספרם בכנס זה גדל.
בסיום הכנס נשלח משוב אינטרנטי למשתתפים ולמנחים שרבים מאד ענו עליו, ונכתב דו"ח מסכם מפורט שגם ממשיך את תהליך ההמשגה של הכנס המיוחד הזה, שהחל עם מנהל הכנסים הקודמים והמשיך גם השנה.

מרכיב חשוב בבניית הכנס הוא הרכב צוות המנחים, הרכזים וחברי ועדת ההיגוי שעושים עבודתם בהתנדבות, כמו ביתר פעילויות העמותה. התשוקה לארגן ולהנחות בכנס זה לאורך השנים גבוהה מאוד, ולא תמיד יכולה לתת מענה לכל המעוניינים לתרום בו. 

 

השנה פתחנו אפשרויות אחרות ונוספות לתרום כמנחים במסגרת סדרת המפגשים של "מדברים קבוצה".

סדרת המפגשים "מדברים קבוצה"

"מדברים קבוצה" היא סידרה חדשה של ארבעה מפגשים אשר נועדה לאפשר הרחבה והעמקה של מיומנויות הנחיה למנחי קבוצות ומטפלים קבוצתיים מדיסיפלינות שונות. המפגשים נערכים במתכונת של הרצאה במליאה, שלאחריה עבודה בקבוצות קטנות עם איסוף החוויה והלמידה בסיום. את ההרצאות מעבירים אנשי מקצוע מומחים בתחומם מתחומים מגוונים של עולם הקבוצות. מתכונת זו מאפשרת העמקה תאורטית מחד, ועיבוד חוויתי ב"כאן ועכשיו".

מפגש ראשון נערך במהלך דצמבר 2019 וניתן על ידי ד"ר אבי ברמן בנושא:
"קורבנות פוסט טראומטית וביטוייה בקבוצה".
הרצאתו של ד"ר אבי ברמן עסקה בנושאים של פרקטיקה מקצועית, קנאה ותחרות, תופעת הקורבניות אצל היחיד ובחברה, ולאחריה התקיימו תהליכי עיבוד, בחלקם עם המרצה עצמו. הערב היה מרתק ונכחו בו משתתפים מקרב חברי העמותה ואורחים נוספים.
במהלך 2019 נקבעו 3 ערבים נוספים, בהשתתפות גב' סמדר אשוח – יחסי אחים בקבוצה, מר הרנן פבלוקס – סוציומטריה בקבוצה, וגב' ליאת אריאל – גרעיני בדידות בקבוצה.

 

מפגשי מקבץ בסלון

פעילות ערבי "מקבץ בסלון" התקיימה גם במהלך שנה זו, והורחבה לירושלים. סדרת המפגשים מתבססת על מאמרים שפורסמו בכתב העת "מקבץ". מטרת המפגשים היא לעורר לחיים את הטקסט ולעודד את השיח הקבוצתי ואת הלמידה בין עמיתים. המפגש משלב הרצאה, שיח בין כותבים וקוראים, יחד עם חוויה קבוצתית.

במהלך ינואר 2018 התקיים מפגש באוניברסיטת ת"א מפגש עם אורי לוין בנושא "החיפוש אחר האמת: עקרונות החשיבה של ביון, תהליכים קבוצתיים, וצמיחה נפשית בסרט '12 המושבעים'".
המפגש כלל משתתפים מהעמותה, מאוניברסיטת ת"א, ואף קרובי משפחה של אורי, והיה מקצועי וטוב, כמו גם מרגש ונוגע.

סדרת המפגשים בירושלים, אשר נערכו בסלון בייתי ונעים, הוקדשה לנושא :
"לשוט על מים סוערים – המנחה ורגעים קשים בקבוצה"
יוזמת מקבץ בסלון צמחה מתוך רצון לקרב את הטקסט, לעורר סקרנות ולאפשר למידה התנסותית משמעותית. ארבעת המפגשים ישלבו הרצאות, שיחות עם המחברים וחוויה קבוצתית של כל המשתתפים.
ארבעת המחברים , שמאמריהם נוגעים בנושא הסדרה, ופורסמו בחוברות מקבץ בשנים האחרונות, הם חני בירן, שמואל ברנשטיין (אוק' ודצמ' 2018 ) ומפגשים עם פלג דור חיים וליאת ורהפטיג-ארן תוכננו ל-2019.

בהרצאתם הרחיבו המרצים את היבטי מאמריהם הנוגעים בקשיים שונים בהנחיה, כפי שאלו משתקפים במגוון הקבוצות אותם הנחו : קבוצות שמשימתן המרכזית, זירת הפעילות בה התקיימו, המגזר האנושי שממנו באו המשתתפים כמו גם ההבנות התיאורטיות שהנחו את ההנחיה – משרטטים יחד מנעד מרשים של פעילות הנחייתית.

 

הכנס המשותף לפיתוח אנשים צוותים וארגונים – "לגלוש על הגל הכאוטי"

קבוצות המשימה נתפסות לא פעם כ"בן חורג" בעמותה, שמרבית החברים בה באים מהתחום הטיפולי. נקרתה בדרכנו להתעמק בנושא זה, כאשר הוזמנו להצטרף, זו הפעם השנייה, להכנת כנס בתחום הייעוץ הארגוני, הקבוצתי והעבודה עם הפרט – "הכנס המשותף לפיתוח אנשים, צוותים וארגונים:
"לגלוש על הגל הכאוטי"החלטנו להצטרף להובלתו יחד עם ארבעה ארגונים נוספים (איפ"א, אפק, אנליזה קבוצתית וחטיבת הפסיכולוגים התעסוקתיים בהפ"י). הכנס התקיים בפברואר 2018 במכללת רופין, והוצגו בו גישות ומתודות מגוונות, עם דגש על היכולת להתבונן באותו "מקרה" או דילמה מזוויות ראייה והבנה שונות. הדבר איפשר למידה חדשה, העוברת אל מעבר לגבולות הדיסציפלינה והארגון.

 

"מקבץ" – כתב העת הישראלי להנחיה ולטפול קבוצתי

Mikbatz rug

בשנה זו יצאו לאור, בעריכתם של שני העורכים, שני גיליונות עבים מהרגיל של כתב העת "מקבץ", ובהם מגוון מאמרים אקדמיים מעניינים. הורחבה קבוצת הסוקרים של המאמרים המוגשים לכתב העת, הוסדרו עניינים הנוגעים להעברת זכויות יוצרים והדגשים מקצועיים להגשת המאמרים הוכנסו ביתר הרחבה לאתר העמותה. אם בעבר לעתים היה קושי למלא גיליון, כיום מוגשים מאמרים רבים לסקירה, כך שנוצרה רשימת המתנה לפרסום. אנו רוצים לעודד כיוון זה, המשתף ומלמד בידע הפרקטי והתאורטי בין מנחים עמיתים.

הגיליונות הקודמים של "מקבץ" התפרסמו במסגרת ספריית JSTOR, ספריה אינטרנטית בינלאומית, אשר מאפשרת גישה למאמרים בכל העולם. הכניסה חופשית דרך ספריית הביטוח הלאומי.

פרטים נוספים על כתב העת מקבץ ניתן למצוא כאן.

 

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון מאפשרות תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

 

ועדת חברות ואתיקה

ועדת החברות פעלה בשנת 2018 בעיקר למטרת חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה ולמטרת גיוס חברים חדשים, תוך מחשבה על קהלים של מנחי קבוצות שאינם מגיעים בדר"כ לפעילויות העמותה.

העמותה רואה בחבריה "שותפים לקהילה מקצועית", ומדגישה את העושר והלמידה הייחודית הקיימים במפגש מנחים מדיסיפלינות שונות.

בסוף השנה הגענו למספר של 140 חברי עמותה (148 בסוף 2017). חברי עמותה כוללים את המשלמים דמי חברות ואת מייסדי העמותה, שהוענקה להם חברות כבוד לחיים. במהלך 2018, החליט הוועד לגבות דמי חברות סמליים מסטודנטים שנה שנייה להנחית קבוצות, במקום שנת חברות חינם, כפי שהיה בשנים קודמות.

 

ועדת מלגות

הועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה). הועדה מנהלת את עיקר התקשורת בין חבריה ובינם לבין מבקשי המלגות באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2018 חילקה הועדה 8 מלגות, לצורך השתתפות בסופשבוע קבוצות בזכרון יעקב. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו 20 תרומות.

ועדת המלגות מבקשת להודות לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי.

קשרי קהילה ושיווק

שיווק פעילויות העמותה במהלך 2018 התנהל במתכונת הרגילה. במסגרת החלפת הוועד בסוף 2017 התמנתה מובילה חדשה לצוות קשרי קהילה ושיווק, בנוסף לתרומתה הרבה של המנהלת האדמיניסטרטיבית בתחום זה. החל מאמצע השנה גם בנושאי פרסום בעקבות איוש תפקיד הפרסום בצורה מלאה יותר. אחד ההיבטים של קשרי קהילה ושיווק בא לידי ביטוי ביצירת שיווק במתכונת "ברטר" עם ארגונים שונים, ובכך חשיפה לקהלים חדשים ועזרה בהפצת פעילויות רלוונטיות לחברי העמותה. פעילויות אלה משלבות גם שימוש באתר העמותה, משלוח דפי רב-מסר כמה פעמים בחודש לרשימת תפוצה של כ-7000 כתובות, שימוש בפייסבוק וברשימות תפוצה ייחודיות בעת הצורך, בהתאם לסוג הפעילות. חלק מהפרסום כולל פעילויות משמעותיות בעולם הנחיית הקבוצות של ארגונים אחרים.

 

מתנדבים בעמותה

במהלך השנה פנו אלינו מתנדבים אחדים, והוועד יצר קשר עם חברי עמותה שהביעו רצון להיות מעורבים בפעילותה ועם מתנדבים, המסייעים בפעילויות העמותה ופועלים במסירו רבה "מאחורי הקלעים".

העמותה היא ארגון המבוסס על עבודת מתנדבים ואי לכך מתנדבים אלו, אשר פועלים במסירות רבה, בחלקם לאורך שנים, קריטיים לקיום פעילויות. במעגל הפעילים, שעובד לכל אורך השנה יש כ- 40 מתנדבים, ובמעגלים הרחבים יותר, הלוקחים חלק בארגון והנחייה בפעילויות השונות, התנדבו כ-70 פעילים נוספים. תחומי ההתנדבות כללו את ארגון "ערבי חמישי", ארגון ערבי "מקבץ בסלון", סדרת פעילויות "מדברים קבוצה" וכן השתתפות כחברים בוועדות ההיגוי השונות, בוועדת מלגות ובארגון סופשבוע קבוצות והנחייה בו.

בנוסף, באופן לא תמיד גלוי לעין, פועלת מערכת "מקבץ", וקבוצת סוקרים נאמנה, המסייעת לעריכה המקצועית והטובה של המאמרים בכתב העת.
אנו מעריכים את פעילותם ומודים להם מקרב לב על התרומה המגוונת והאיכותית לפעילויות, ועל הסיוע במימוש החזון של העמותה וקיומו הלכה למעשה.

המעוניינים לקחת חלק בפעילויות העמותה – אנא לחצו כאן.

 

 

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

תפקידים מרכזיים בתחום זה הינם תפקיד המנהלת האדמיניסטרטיבית של העמותה ותפקיד הגזבר.

המנהלת האדמיניסטרטיבית פועלת לעידוד וחיזוק החזון וערכי העמותה, ומסייעת לבניית תכניות עבודה, ולמימושן. היא מסייעת בניהול פיננסי של העמותה, בהפקה ושווק פעילויות העמותה בשיתוף עם ועדות ההיגוי השונות, בניהול מערך חברי העמותה, בליווי ותמיכה בראשי הועדות השונות בעמותה, בקיום קשרים עם גורמי חוץ, ובניהול אדמיניסטרטיבי שוטף.

גזבר העמותה, תפקיד רב חשיבות הנעשה כל כולו בהתנדבות (!), מבצע את התכנון והמעקב התקציבי, מסייע לכל אחראי פעילויות לתכנן את תקציב הפעילות, ומנהל את הפעילות הכספית מול המערכת הבנקאית. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתבצעים כיום באמצעות האינטרנט במערכות ממוחשבות, ומתקיים תהליך קפדני של רישום התקבולים וההוצאות. השנה החלפנו את משרד רו"ח חיים וורמברנד במשרד חדש, דינמי ותומך של רוה"א רוזה רייך, המעניק לנו שירות מצויין, ממשיך ללוות ולבקר את כל הפעילות החשבונאית של העמותה.

את הדו"ח הכספי לשנת 2018 ניתן למצוא כאן.

 

אנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה, עם פעילויות ישנות וחדשות.

 

ועד העמותה

טל אלון – יו"ר, ועורכת משותפת של כתב העת "מקבץ".
רוני בן אריה – אחראית קשרי לקוחות ומרכזת האדמיניסטרציה של הוועדה המדעית, לקראת הכנס המדעי 2019.
יעל סגל – חברת וועדת היגוי לכנס סופשבוע קבוצות 2018.
עידית שני-אדום – אחראית וועדת פרסום.
דודי נתן – אחראי וועדת חברים
אביחי אבידור – רכז סדרת המפגשים "מדברים קבוצה".

 

חברי ועד נלווים

רוני גילת – גזבר
רחלי נועם

 

ועדת ביקורת

ד"ר ברוס אופנהיימר
עמית כהן

דו"ח פעילות לשנת 2017 

ועד העמותה

ועד העמותה נכנס לשנתו השלישית והאחרונה. גם בשנה זו הועד המשיך לפעול בהרכב מלא, כולל שני חברי הועד הנלווים. ועדת הביקורת הייתה שותפה בישיבות, כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות. התקיימו ישיבות באופן שוטף, כפעם בחמישה שבועות. הועד עסק במגוון סוגיות הנוגעות לתכנון האסטרטגי של הפעילות. עלתה השאלה איך ניתן לחזק את הפן הארגוני של הפעילויות, לרבות החלק השיווקי, אשר מקבל חשיבות הולכת וגדלה בשנים אלו, בהן יש תחרות בין ימי עיון וכנסים. לאחר התלבטות לא פשוטה הוחלט ליצור תפקיד של מנהלת אדמיניסטרטיבית – ראו פירוט בהמשך.

שיתופי פעולה עם ארגונים אחרים הם מבורכים, אך לאור תפיסות שונות ודרכי פעולה שונים הם דורשים אנרגיה רבה לצורך תיאום רעיוני ומעשי. אי לכך, שיתופי פעולה אלו העסיקו את הועד לא מעט. חלק משיתופי הפעולה הביאו פרי, כגון הכנס המשותף לפיתוח אנשים, צוותים וארגונים ו"לדעת/לא לדעת" בדרום תל אביב (פליטים ומבקשי מקלט). פעילויות אחרות, בהן הושקע לא מעט, כנס ההדרכה ו"לדעת/לא לדעת" בנגב (בדואים), לעת עתה לא יצאו לפועל. תקוותנו שנוכל לקיים אותם במועד מאוחר יותר.

מתוך מחשבה, שתכנון הפעילות נעשה באופן קלנדרי, החלטנו להקדים מעט את הבחירות, כדי לאפשר לוועד החדש לתכנן את השנה הבאה לעצמו ולא לתכנן עבורם מראש. במהלך נובמבר 2017 נערכו בחירות לוועד החדש, שהחל את פעילותו בדצמבר. לצערנו העמוק, בתחילת פברואר 2018 הלכה מאיתנו חברה וקולגה יקרה, רחל יעקובוביץ' ז"ל, חברת ועד העמותה ובעלת תפקידים משמעותיים אחרים במשך שנות פעילותה בעמותה: מנהלת הכנס השנתי האחרון יחד עם רונית שי, אחראית על המתנדבים בעמותה, חברת צוות היגוי של סדרת המפגשים "לדעת/לא לדעת", חברה בצוות ערבי חמישי ובמערכת מקבץ . יהי זכרה ברוך!

נציג כאן את הפעילויות השונות של העמותה.
למרות שיש קשר הדוק בין רמת התוכן ורמת הארגון של פעילויות אלו, נציג אותן כאן בנפרד.

פעילות תוכן

כנס סופשבוע קבוצות המסורתי התקיים זו השנה ה-14 והשנה סביב הנושא "והרשות נתונה…". בפברואר 2017 לקחנו חלק לראשונה בכנס המשותף לאנשים, צוותים וארגונים. כנס זה נעשה בשיתוף פעולה של חמישה ארגונים, ונושאו היה "ממגדל בבל אל הרשת". בנוסף יצאו לאור שני גיליונות נוספים של "מקבץ", כתב העת של העמותה. המשכנו במפגשי "מקבץ בסלון" – פעילות המחברת בין כותבי המאמרים בכתב העת לבין קוראיהם, וכן המשכנו את המסורת של "ערבי חמישי", המאפשרים טעימות חודשיות ממגוון סוגי הנחיית הקבוצות בארץ. פעילויות אלה הורחבו השנה גם לירושלים. כעת נרחיב על פעילויות אלו.

יום עיון "לדעת/לא לדעת – א-חרות"

יום עיון נוסף בסדרה "לדעת לא לדעת – א-חרות", התקיים במהלך יוני בליבה של התחנה המרכזית בתל אביב ועסק בשאלת יחסנו אל האחר. יום העיון נרקם בשת"פ עם ארגון פסיכואקטיב והשתתפו בו כ-60 משתתפים.

גם במקרה זה נעשה קשר עם ארגון פעיל חברתית, עמותת א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל), שחבריו הובילו סיור באזור, ופתח את יום העיון. משתתפי היום יצאו בקבוצות קטנות לסיור באזור, בהובלה ובהנחיה משותפת של המנחים מעמותת א.ס.ף ומהעמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי. כאשר חזרו צפו בהצגה של 'תאטרון מחוקק חולות', שהעלה תמונות מחיי היומיום של מבקשי המקלט. אחרי ארוחת צהריים קצרה מהמטבח האריתראי, אשר הוכנה על ידי קולקטיב הנשים קוצ'ינטה, התקיימו מפגשים בקבוצות קטנות ולאחר מכן התכנסות לקבוצה הגדולה.

בקולות הסיכום של היום ובישיבת הסיכום של המנחים עלתה המסקנה, שהיום היה עמוס בגירויים, אך הציג את המורכבות הקשורה בנושא באופן אותנטי ובאזור בו מתרחשים הדברים. 

כנס סופשבוע קבוצות ה – 14, "והרשות נתונה"

כנס סופשבוע קבוצות "והרשות נתונה", הכנס המסורתי של העמותה, התקיים בזיכרון יעקב במלון עדן אין. הוא מנה 106 משתתפים ו – 22 חברות וחברי צוות. הכנס השיג את מטרותיו ברמת התכנים, כלומר, התפתחות מנחי קבוצות, מפגש בין מקצועי והמשך קידום העבודה האישית והקבוצתית של הבאים בשעריו. הכנס גם השיג את המטרה הכלכלית שלו (כנס זה מאפשר, במידה רבה, חלק גדול מפעילות העמותה). הכנס נוהל על יד שתי מנהלות, ועדת היגוי בת חמישה משתתפים, בשיתוף עם בעלי תפקידים בעמותה, ולווה על ידי מנהלות צוות החשיבה של סופשבוע קבוצות.

עקרון היסוד של ניהול כנס בגישה דינמית – אדמיניסטרטיבית, תוך עבודה דיאלקטית בין שני החלקים וניסיון להתמודד עם הפיצול המובנה ביניהם, עמד לנגד מנהלות הכנס לכל אורך הדרך. להערכת המנהלות, בכך מוסבר משוב מרכזי שהתקבל הן מהמשתתפים והן מהצוות ביחס להחזקה משמעותית, שאפשרה הכלה של סוגיות מורכבות ברמת הארגון, הצוות, המשתתפים והתכנים שעלו במרחבים השונים של הכנס.

מרכיב חשוב בבניית הכנס הוא הרכב צוות המנחים, הרכזים וחברי ועדת ההיגוי. התשוקה לארגן ולהנחות בכנס זה גבוהה מאוד ואינה תמיד הולמת את היכולות של המתנדבים ו/או את הצרכים של הארגון.

השנה נשלח משוב אינטרנטי למשתתפים ולמנחים שרבים מאד ענו עליו, ונכתב דו"ח מסכם מפורט שגם ממשיך את תהליך ההמשגה של הכנס המיוחד הזה, שהחל עם מנהל הכנסים הקודמים והמשיך גם השנה.

צוות חשיבה – סופשבוע קבוצות

במשך שנים רבות, מאז הקמתו, נחשב כנס סופשבוע קבוצות "כנס אד-הוק". משמעות הדבר הייתה, שכל שנה מתארגן צוות היגוי חדש, עם קונספט שתקף לכנס שנתי אחד, ללא המשכיות וללא מחויבות לרצף בין כנס לכנס. בשנים האחרונות פעלה קבוצת עבודה, שמטרתה יצירת גוף ידע על הכנס השנתי לדורותיו. אפשר היה לזהות שהכנס נושא את הזיכרון של עצמו, עם שינויים וחידושים שחלו בו, ועם מסורות שנשתמרו מדור לדור. קבוצה זו נפגשה כמה פעמים בשנה והיא עצמה גם בעלת מודע, לא מודע ותת מודע משותפים. הצוות החזיק חלקים מן הרצף בין הכנסים ואת ה"מטא – חשיבה" על הכנס; נעשו בירורים של הקונספט, נבחנה האפשרות ליצירת גשרים והמלצות באופן מודע בין כנס לכנס ובראיית כל הכנסים הללו כמכלול. הצוות נפגש פעמים מספר בהרכבים שונים והגדיר את עצמו כצוות חושב, אולי ממליץ, לעתים מעלה השערות או מסקנות ומנסה לתעד הרהורים העולים מהאנשים הנפגשים. צוות חשיבה זה מתעניין בעיקר בסוגיות מודעות ובלתי מודעות של כנס סופשבוע קבוצות לדורותיו כשלם, ואינו רואה עצמו כמיישם בעצמו ובעל אינטרס ביצועי מסוים בכנסים. בעקבות עבודת הצוות הוגש מסמך לוועד, והשנה נעשה ליווי של מנהלות הכנס, על פי בקשתן.

"מקבץ" – כתב העת הישראלי להנחיה ולטפול קבוצתי

Mikbatz rug


בשנה זו יצאו לאור, בעריכתם של שני עורכים חדשים, שני גיליונות עבים מהרגיל של כתב העת "מקבץ", ובהם מגוון מאמרים אקדמיים מעניינים. במאי 2017 יצא גיליון מיוחד, המציג פעילויות הנחייה והרצאות שהוצגו בכנס המדעי "קבוצות וזהויות", שהתקיים ביולי 2015, וגיליון נוסף במהלך נובמבר 2017. הורחבה קבוצת הסוקרים של המאמרים המוגשים לכתב העת, הוסדרו עניינים הנוגעים להעברת זכויות יוצרים והדגשים מקצועיים להגשת המאמרים הוכנסו ביתר הרחבה לאתר העמותה. אם בעבר לעתים היה קושי למלא גיליון, כיום מוגשים מאמרים רבים לסקירה, כך שנוצרה רשימת המתנה לפרסום. אנו רוצים לעודד כיוון זה, המשתף ומלמד בידע הפרקטי והתאורטי בין מנחים עמיתים.

הגיליונות הקודמים של "מקבץ" התפרסמו במסגרת ספריית JSTOR, ספריה אינטרנטית בינלאומית, אשר מאפשרת גישה למאמרים בכל העולם. הכניסה חופשית דרך ספריית הביטוח הלאומי.

פרטים נוספים על כתב העת מקבץ ניתן למצוא כאן.

מקבץ בסלון

פעילות ערבי "מקבץ בסלון" התקיימה גם במהלך שנה זו, והורחבה גם לירושלים. סדרת המפגשים מתבססת על מאמרים שפורסמו בכתב העת "מקבץ". מטרת המפגשים היא לעורר לחיים את הטקסט ולעודד את השיח הקבוצתי ואת הלמידה בין עמיתים. המפגש משלב הרצאה, שיח בין כותבים וקוראים, יחד עם חוויה קבוצתית. במהלך 2017 התקיים מפגש ברמת השרון – "התקשרות – כשהקבוצה פוגשת את המנחה" – עם פלג דור חיים (פבר' 2017), מפגש בירושלים – "האם גם השתקה היא צורה של תקשורת?" (אפריל 2017), וברמת גן – "לומדים עוד פן של השתקה: הפנים והחוץ חוברים לכדי מזימה" (אוקטובר 2017) – עם סילויה נייזברג זילברמן ושרה מצר.

ערבי חמישי

סדרת ערבי חמישי עסקה השנה בנושא "דיאלוג מתוך קונפליקט". הסדרה החדשה ממשיכה מסורת ותיקה בעמותה שמיועדת לאנשי מקצוע שונים, העוסקים ומתעניינים בעבודה הקבוצתית. מטרת הסדרה להוות בית לאוכלוסייה זו לאורך כל השנה. הסדרה בנויה מסדנאות, המונחות בסגנונות מגוונים ואף שונים זה מזה, ומאפשרת חשיפה וערוצים חדשים של הנחיה. ההנחיה משלבת התנסות חווייתית מתובלת בהתייחסות תאורטית, כאשר כל סדנה עומדת בפני עצמה. מי שלא השתתף בסדנה אחת יכול להצטרף לאחרת. לשמחתנו הקונספט של בניית גרעין קבוע ומרכזי ממשיך להתקיים בכל סדרה מחדש. המשתתפים, שנרשמו לכל הסדרה, מהווים את הליבה של הקבוצה, עוברים תהליך דינמי פורה ובמעגל ההיקפי נכנסים ויוצאים משתתפים לסירוגין, ומאפשרים אינטראקציות חדשות והעשרת הסדנה.

משתתפי הסדנה מהווים את הדור העכשווי של ליבת העמותה, מנחים צעירים וותיקים, הצמאים להעשרה ולמידה בדרך שהולמת את רוח העמותה והעבודה הקבוצתית. בין המשתתפים מנחים מתחום החברה, הקהילה, הארגון והטיפול הקבוצתי.

בהקשר לנושא של דיאלוג מתוך קונפליקט הורחבה פעילות הסדנה לירושלים, כך שגם בתוכן וגם בפועל, בתהליכים בפנים ובחוץ, שאפנו לגעת בקונפליקט וליצור דיאלוג. הסדרה החלה בסדנה בה עלה קונפליקט לא פשוט בין סגנון הנחיה של המנחים לבין צפיות אחרות של המשתתפים, שיצר הימנעות והתנגדות ובעקבות כך דיאלוג ממשי ואמיתי בחדר. בין הנושאים שנבדקו נכללו קונפליקט בין המוכר לזר, קונפליקט בין מזרחי לאשכנזי, בין ישראלי גאה לישראלי מתבייש, בין קורבן לתוקפן, בין הנשי לגברי ובין זהות מגדרית מצמיחה לבין זהות מגדרית מעכבת.

הכנס המשותף לפיתוח אנשים צוותים וארגונים – "ממגדל בבל אל הרשת"

קבוצות המשימה נתפסות לא פעם כ"בן חורג" בעמותה, שמרבית החברים בה באים מהתחום הטיפולי. נקרתה בדרכנו הזדמנות לשנות מצב דברים זה, כאשר הוזמנו להצטרף להכנת כנס בתחום הייעוץ הארגוני, הקבוצתי והעבודה עם הפרט – "הכנס המשותף לפיתוח אנשים, צוותים וארגונים: ממגדל בבל אל הרשת". החלטנו להצטרף להובלתו יחד עם ארבעה ארגונים נוספים (איפ"א, אפק, אנליזה קבוצתית וחטיבת הפסיכולוגים התעסוקתיים בהפ"י). הכנס התקיים בפברואר 2017 בשפיים, והוצגו בו גישות ומתודות מגוונות, עם דגש על היכולת להתבונן באותו "מקרה" או דילמה מזוויות ראייה והבנה שונות. הדבר איפשר למידה חדשה, העוברת אל מעבר לגבולות הדיסציפלינה והארגון.

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון מאפשרות תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

ועדת חברות ואתיקה

ועדת חברות ואתיקה פעלה בשנת 2017 בעיקר למטרת חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה ולמטרת גיוס חברים חדשים.
אם בעבר ראתה העמותה בחברים בה סוג של "לקוחות" הרי שבשנתיים האחרונות, לאחר תהליך פנימי, החלה העמותה לראות בהם "שותפים לקהילה מקצועית". כבשנים קודמות, גם בשנת 2017 רוב החברים הצטרפו לעמותה בצמוד לכנס "סופשבוע קבוצות".

עם סיום השנה עשינו מבצע טלפוני שהוביל להצטרפות חברים נוספים לעמותה. בסוף השנה הגענו למספר של 125 (97 בסוף 2016) חברים משלמים ומייסדים, ועוד 23 (22 בסוף 2016) סטודנטים חברים ללא תשלום.

ועדת מלגות

הועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה). הועדה מנהלת את עיקר התקשורת בין חבריה ובינם לבין מבקשי המלגות באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2017 חילקה הועדה 7 מלגות, לצורך השתתפות בסופשבוע קבוצות "והרשות נתונה…" בזיכרון יעקב. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו 30 תרומות ועדת המלגות מבקשת להודות לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי.

קשרי קהילה ושיווק

שיווק פעילויות העמותה במהלך 2017 התנהל במתכונת הרגילה המשלבת שימוש באתר העמותה, משלוח דפי רב-מסר כמה פעמים בחודש לרשימת תפוצה של כ-9000 כתובות, שימוש בפייסבוק וברשימות תפוצה ייחודיות בעת הצורך, בהתאם לסוג הפעילות. חלק מהפרסום כולל פעילויות משמעותיות בעולם הנחיית הקבוצות של ארגונים אחרים. השיווק של כנס "סופשבוע קבוצות" נעשה מוקדם, ואכן ההרשמה הייתה כמעט מלאה כחודש לפני הכנס. בין השאר, הודפסו פליירים ופוסטרים שחולקו במקומות רבים, בידי בעלי עניין, ונעשה שימוש בפעילויות העמותה האחרות כדי לשווק את הכנס.

קשרי קהילה – אנו עדים לפניות רבות של ארגונים לשיתופי פעולה, ביניהם למשל, פנייה של ארגון אופק לחסות מהעמותה שניתנה לכנס ה-30 של העמותה שנערך ב-2017, פנייה מאיפ"א (האיגוד הישראלי לפיתוח ארגוני) להשתתף בכנס ארגונים שהכנתו המשותפת נערכה לראשונה במהלך 2017 (התקיים בפברואר 2017), ועוד. כאמור, היבט נוסף של קשרי קהילה ושיווק בא לידי ביטוי ביצירת שיווק במתכונת "ברטר" עם ארגונים שונים, ובכך חשיפה לקהלים חדשים ועזרה בהפצת פעילויות רלוונטיות לחברי העמותה. במסגרת החלפת הוועד בסוף השנה, התמנתה מובילה חדשה לצוות קשרי קהילה ושיווק, בנוסף לתרומתה הרבה של המנהלת האדמיניסטרטיבית בתחום זה.

מתנדבים בעמותה

במהלך השנה פנו אלינו מתנדבים אחדים, והוועד יצר קשר עם חברי עמותה שהביעו רצון להיות מעורבים בפעילותה ועם מתנדבים, המסייעים בפעילויות העמותה ופועלים במסירות.

השנה נוספו מספר מתנדבים למערך המתנדבים של העמותה. העמותה היא ארגון המבוסס על עבודת מתנדבים ואי לכך מתנדבים אלו, אשר פועלים במסירות רבה, בחלקם לאורך שנים, קריטיים לקיום פעילויות. במעגל הפעילים, שעובד לכל אורך השנה יש כ- 40 מתנדבים, ובמעגלים הרחבים יותר, הלוקחים חלק בארגון והנחייה בפעילויות השונות, התנדבו כ-70 פעילים. תחומי ההתנדבות כללו את ארגון "ערבי חמישי", ארגון ערבי "מקבץ בסלון", השתתפות כחברים בוועדות ההיגוי השונות, ארגון סופשבוע קבוצות והנחייה בו. בנוסף, באופן לא תמיד גלוי לעין, פועלת מערכת "מקבץ", וקבוצת סוקרים נאמנה, המסייעת לעריכה המקצועית והטובה של המאמרים בכתב העת.

אנו מעריכים את פעילותם ומודים להם מקרב לב על התרומה המגוונת והאיכותית לפעילויות, ועל הסיוע במימוש החזון של העמותה וקיומו הלכה למעשה.

המעוניינים לקחת חלק בפעילויות העמותה – אנא לחצו כאן.

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

זמן רב חווינו צורך בגיבוי חזק יותר של פעילויות העמותה בפן הלוגיסטי והשיווקי. לאור הרחבת הפעילות ורצון לקדם נושא זה, החליט הועד המנהל על הרחבת תפקיד רכזת הפרויקטים לתפקיד ניהול של ממש. בסוף הקיץ נכנסה לתפקיד מנהלת אדמיניסטרטיבית (משרה חלקית בשכר) ובוטל תפקיד רכזת פרויקטים. המנהלת האדמיניסטרטיבית פועלת לעידוד וחיזוק החזון וערכי העמותה, ובונה תכניות עבודה. היא מסייעת בניהול פיננסי של העמותה, בהפקה ושווק פעילויות העמותה בשיתוף עם ועדות ההיגוי השונות, בניהול מערך חברי העמותה, בליווי של ראשי הועדות השונות בעמותה, בקיום קשרים עם גורמי חוץ, ובניהול אדמיניסטרטיבי שוטף.

גזבר (בהתנדבות), מבצע את התכנון והמעקב התקציבי, מסייע לכל אחראי פעילויות לתכנן את תקציב הפעילות, ומנהל את הפעילות הכספית מול המערכת הבנקאית. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתבצעים כיום באמצעות האינטרנט במערכות ממוחשבות, ומתקיים תהליך קפדני של רישום התקבולים וההוצאות. משרד רו"ח חיים וורמברנד ממשיך ללוות ולבקר את כל הפעילות החשבונאית של העמותה.

את הדו"ח הכספי לשנת 2017 ניתן למצוא כאן.

אנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה, עם פעילויות ישנות וחדשות.

בעת פרסום דו"ח זה כמה וכמה אירועים של שנת 2018 כבר נמצאים מאחורינו, כמו כנס "לגלוש על הגל הכאוטי", ערבים נוספים בסדרות "ערבי חמישי בקבוצה" ו"מקבץ בסלון", ופיתוח פעילויות נוספות.

ועד העמותה (עד דצמבר 2017)

ד"ר דניאל ווייסהוט – יו"ר, עורך משותף של כתב העת "מקבץ"
רונית שי – סגנית יו"ר, מנהלת משותפת סופשבוע קבוצות
טל אלון – אחראית כתב העת "מקבץ" ו"מקבץ בסלון", ועורכת משותפת של כתב העת
אריאלה ברזל – צוות חשיבה סופשבוע קבוצות וסיוע בערבי חמישי
רחל יעקובוביץ ז"ל – אחראית מתנדבים, מנהלת משותפת סופשבוע קבוצות
דודי נתן – אחראי חברים
אילנה רזניק – רכזת "ערבי חמישי"

חברי ועד נלווים

רוני גילת – גזבר
זהרה אליאס – אחראית קשרי קהילה ושיווק

ועדת ביקורת

ד"ר ברוס אופנהיימר
אורית גולדמן מס

PDF icon דו"ח כספי 2017

הרחבת היריעה

דו"ח פעילות לשנת 2016

הפעילות התבצעה בשתי רמות עיקריות:
רמת התוכן ורמת הארגון.

ועד העמותה

ועד העמותה המשיך את פעילותו ברמת התוכן וברמת הארגון ופיתוח התשתיות שיתמכו בתכנים. השנה נפגשו חברי הוועד הנבחרים יחד עם בעלי תפקידים וועדת הביקורת  אחת לחמישה שבועות בממוצע, ובדרכי התקשורת המקובלות כיום בתת צוותים. השנה צירפנו את הגזבר והאחראית על תחום קשרי קהילה ושיווק כ"חברי ועד נלווים". נעשית עבודה בצוותי עבודה שונים שאינם חברי ועד, אם בפעילויות תוכן, כמו ועדות היגוי של מקבץ בסלון, ימי חמישי ועוד, ואם בפעילויות ארגוניות כגון ועדת מלגות, צוות שיווק וקשרי קהילה, מערכת מקבץ ועוד.  השנה עשינו מאמץ להרחיב את היריעה ויצרנו מגוון גדול יותר של פעילויות לקהל חברי העמותה ומתעניינים ושיפרנו את תהליכי השיווק של פעילויותינו. כחלק מהרחבה זו התפתחו שיתופי פעולה עם ארגונים שונים.

 

פעילות תוכן

בשנת 2016 התקיים בירושלים יום עיון ראשון בסדרת "לדעת/לא לדעת", בשיתוף פעולה עם ארגון "פסיכואקטיב" ועמותת "עיר עמים". מטרת הסדרה היא לאפשר מפגש עם סוגיות מורכבות בחברה הישראלית, תוך שימוש באמצעים שונים כגון סיור במקום, ועיבוד באמצעות שיח בקבוצות קטנות וגדולות.  כנס סופשבוע קבוצות המסורתי התקיים זו השנה ה-13 והשנה נקרא "געגועים להיות". בנוסף יצאו לאור גיליון נוסף של "מקבץ", כתב העת של העמותה. המשכנו בפעילות המחברת בין כותבי המאמרים בכתב העת לבין קוראיהם, הנקראת  "מקבץ בסלון" וכן חידשנו את המסורת של  "ערבי חמישי" המאפשרים טעימות חודשיות ממגוון סוגי הנחיית הקבוצות בארץ.

 

יום עיון "לדעת/לא לדעת – יום בירושלים"

יום העיון הראשון בסדרה, אורגן, כאמור, בשיתוף פעולה עם ארגון "פסיכואקטיב" והפעם גם עם עמותת "עיר עמים". יום העיון כלל סיור על קו התפר בירושלים, בהדרכת עמותת "עיר עמים", דיון בקבוצות קטנות ודיון בקבוצה גדולה. השתתפו בו 80 איש ואישה והתקיימו 8 קבוצות קטנות, שהונחו, כמו גם הקבוצה הגדולה, בידי אנשי מקצוע מהעמותה ומארגון "פסיכואקטיב". מתגובות שהתקבלו נראה שהכנס היה מוצלח והשיג את מטרותיו. בעקבות זאת תוכננו שני ימי עיון נוספים בסדרה זו לשנה הקרובה.

כנס  סופשבוע קבוצות ה-13, "געגועים להיות"

בכנס השתתפו 105 איש ואישה וצוות המנחים מנה 20 אנשים, מהם 2 שהנחו לראשונה בכנס סופשבוע קבוצות. מספר המשתתפים היה גבוה באופן מהותי ממספרם בשנה שחלפה. נושא הכנס היה "געגועים להיות". נבחרה ועדת הגוי קטנה (6 אנשים), שהכינה את הכנס ביסודיות ובמסירות. במהלך הכנס התקיימו מפגשי עבודה עם מנחי הקבוצות הקטנות ועם מנחי הקבוצה הגדולה ובנוסף התקיימו ישיבות עם כל אנשי הצוות. המשתתפים חולקו על פי העדפותיהם ל-9 קבוצות קטנות ונפגשו גם בקבוצה הגדולה, בקבוצת הבוקר ובמליאות הפתיחה והסיכום. פעילויות בתחום הריקוד והדרמה התקיימו בערבו הראשון של ובערבו השני. הכנס נוהל מתוך תפיסת "הכנס כשלם", המעודדת את משתתפי הכנס לקחת חלק בכל הפעילויות באופן שיעשיר אותם ואת הכנס כאחד. ואכן, ההשתתפות בקבוצות הקטנות ובאלה הגדולות הייתה גבוהה. באופן כללי, הן המשתתפים והן המנחים הביעו שביעות רצון מהכנס.

 

צוות חשיבה – סופשבוע קבוצות

במשך שנים רבות, מאז הקמתו, נחשב כנס סופשבוע קבוצות "כנס אד-הוק", משמעות הדבר הייתה שכל כנס שנתי עומד בפני עצמו: הצוות והנהלתו מתכנסים ומתפזרים ללא מחויבות לרצף. בשנים האחרונות אפשר היה לזהות שהכנס נושא את הזיכרון של עצמו מדור לדור והקבוצה היא בעלת מודע, לא מודע ותת מודע משותפים. עלתה שאלה אם יש צורך בהקמת צוות, שיחזיק את הרצף בין הכנסים ואת ה"מטא-חשיבה" על הכנס.

במהלך 2016  נפגש צוות חשיבה, לברור הקונספט: האם אמנם יש צורך בחשיבה מסוג זה, ביצירת גשרים באופן מודע בין כנס לכנס ובראיית כל הכנסים הללו כמכלול. הצוות נפגש פעמים אחדות, העלה סוגיות רבות ומרתקות, הגדיר את עצמו כצוות חושב, אולי ממליץ, ובעיקר מתעניין בלא מודע של כנס סופשבוע קבוצות לדורותיו כשלם.

"מקבץ" – כתב העת של העמותה הישראלית להנחיה ולטפול קבוצתי

Mikbatz rug

בשנה זו יצא לאור גיליון של כתב העת "מקבץ", ובו מגוון מאמרים אקדמיים מעניינים. החלה עריכה של גיליון מיוחדת המציגה פעילויות הנחייה והרצאות שהוצגו בכנס המדעי "קבוצות וזהויות", שהתקיים ביולי 2015 (לפרסום בשנת 2017). הורחבה קבוצת הסוקרים של המאמרים המוגשים לכתב העת. באוגוסט 2016 נפרדנו מעורכת מקבץ זה 4 שנים (ד"ר סמדר בן אשר). בהמשך עברה מערכת כתב העת רענון  וכיום אנו נמצאים בתהליך איתורו/ה של עורך/ת חדש/ה. אחת ההתפתחויות המשמחות היא, שאם בעבר היה לעתים קשה למצוא כותבים לכתב העת, כיום המצב הוא ששפע מאמרים מוגשים לסקירה.
הגיליונות הקודמים של "מקבץ" התפרסמו במסגרת ספריית JSTOR, ספריה אינטרנטית בינלאומית. הכניסה חופשית דרך ספריית הביטוח הלאומי.

פרטים נוספים על כתב העת מקבץ ניתן למצוא כאן.

מקבץ בסלון

פעילות ערבי "מקבץ בסלון" התקיימה גם במהלך שנה זו. סדרת המפגשים מתבססת על מאמרים שפורסמו בכתב העת "מקבץ". מטרת המפגשים היא לעורר לחיים את הטקסט ולעודד את השיח הקבוצתי ואת הלמידה בין עמיתים. המפגש משלב הרצאה, שיח בין כותבים וקוראים, יחד עם חוויה קבוצתית. במהלך 2016 הוקמה וועדת היגוי של "מקבץ בסלון" והתקיים מפגש בקיבוץ עינת – " Zoom in  ו – Zoom out – גבולות העצמי בקבוצה" – עם הדס לוי ודובי הדרי (מאי 2016).

 

ערבי חמישי

לאורך השנה התקיימה סדרת מפגשי סדנה אחת לחודש, בנושא "הזר שבתוכי והמפגש אתו בקבוצה". כל מפגש הונחה בידי מנחה קבוצות בעל סגנון הנחיה ייחודי משלו. בהדרגה נוצר גרעין של משתתפים קבועים, שסביבם התכנסו משתתפים, שבאו לערבים בודדים: מנחי קבוצות, תלמידים ואורחים מן הקהילה.  ההנחיה הייתה בעיקרה התנסות חווייתית מתובלת בהתייחסות תאורטית – הן לשיטה והן למפגש עם "הזר שבחוץ" ועם "הזר שבפנים".

 

כנס "מגדל בבל"

קבוצות המשימה נתפסות לא פעם כ"בן חורג" בעמותה, שמרבית החברים בה באים מהתחום הטיפולי. נקרתה בדרכנו הזדמנות לשנות מצב דברים זה, כאשר הוזמנו להצטרף להכנת כנס בתחום הייעוץ הארגוני, הקבוצתי והעבודה עם הפרט – "הכנס המשותף לפיתוח אנשים, צוותים וארגונים: ממגדל בבל אל הרשת". החלטנו להצטרף להובלתו יחד עם ארבעה ארגונים נוספים (איפ"א, אפק, אנליזה קבוצתית, וחטיבת הפסיכולוגים התעסוקתיים בהפ"י). הכנס תוכנן להתקיים בפברואר 2017 והוצגו בו גישות ומתודות מגוונות, עם דגש על היכולת להתבונן באותו "מקרה" או דילמה מזוויות ראייה והבנה שונות. הדבר אפשר למידה חדשה, החורגת אל מעבר לגבולות הדיסציפלינה והארגון.

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון מאפשרות תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

ועדת חברות ואתיקה

ועדת חברות ואתיקה פעלה בשנת 2016 בעיקר למטרת חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה ולמטרת גיוס חברים חדשים. אם בעבר ראתה העמותה בחברים בה סוג של "לקוחות" הרי שהשנה, לאחר תהליך פנימי, החלה העמותה לראות בהם "שותפים לקהילה מקצועית". כבשנים קודמות, גם בשנת 2016 רוב החברים הצטרפו לעמותה בצמוד לכנס "סופשבוע קבוצות". עם סיום השנה עשינו מבצע טלפוני שהגדיל את מספר החברים. בסוף השנה הגענו למספר של 97 חברים משלמים ומייסדים ועוד 22 סטודנטים חברים ללא תשלום. המספר כמעט זהה למספר החברים בשנה הקודמת, אך אנחנו ראינו בכך התקדמות, שכן הכנס המדעי בשנת 2015  השפיע מאוד לטובה על מספר הרשומים בעמותה בשנת 2016 ואנו מרגישים ש"תחושת הקהילה" עליה עמלנו, החלה לבוא לידי ביטוי.

ועדת מלגות

הועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה). הועדה מנהלת את עיקר התקשורת בין חבריה ובינם לבין מבקשי המלגות באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2016 חילקה הועדה 10 מלגות בסכום של יותר מחמשת אלפים ש"ח, לצורך השתתפות בסופשבוע קבוצות "געגועים להיות" בפקיעין. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו תרומות בסכום הקרוב לאלפיים ש"ח. ועדת המלגות מבקשת להודות לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי. יש לציין שאנו מחפשים שני חברים נוספים לוועדה זו.

קשרי קהילה ושיווק

שיווק פעילויות העמותה במהלך 2016 התנהל במתכונת הרגילה המשלבת שימוש באתר העמותה,משלוח דפי רב-מסר כמה פעמים בחודש, לרשימת תפוצה של כ-9000 כתובות, שימוש בפייסבוק וברשימות תפוצה ייחודיות בעת הצורך, בהתאם לסוג הפעילות. נעשה ניסיון לשדרג את שיווק "סופשבוע קבוצות" ואכן ההרשמה הייתה כמעט מלאה כחודש לפני הכנס ובכך פוצח ההרגל הישראלי להירשם ברגע האחרון. בין השאר, הודפסו פליירים ופוסטרים שחולקו במקומות רבים, בידי בעלי עניין, ונעשה שימוש מסיבי בפעילות של יום "לדעת/לא לדעת – יום בירושלים" כדי לשווק את הכנס.

קשרי קהילה – אנו עדים לפניות רבות של ארגונים לשיתופי פעולה, ביניהם, למשל, פנייה של ארגון אופק לקבל חסות מהעמותה לכנס שייערך ב-2017, פנייה להשתתף בכנס ארגונים שאכן התקיים בהשתתפות העמותה ב-2017, ועוד. היבט נוסף של קשרי קהילה ושיווק בא לידי ביטוי ביצירת שיווק במתכונת "ברטר" עם ארגונים, כלומר, פרסום פעילויות של העמותה תמורת פרסום פעילויותיהם של ארגונים שונים, ובכך חשיפה לקהלים חדשים ועזרה בהפצת פעילויות רלוונטיות לחברי העמותה. שינוי נוסף הוא כניסת ראש צוות קשרי קהילה ושיווק, כחברת ועד נלווית, השותפה לדיוני הוועד (אך אינה מצביעה).

מתנדבים בעמותה

במהלך השנה יצר הוועד קשר עם חברי עמותה שהביעו רצון להיות מעורבים בפעילותה ומתנדבים רבים, המסייעים בפעילויות העמותה ופועלים במסירות בארגון "ערבי חמישי", ערבי "מקבץ בסלון", ארגון והנחיה בימי העיון "לדעת/לא לדעת", בוועדות ההיגוי השונות ובפעילותה השוטפת של העמותה נוספו לשורותיה.

במעגל הפעילים שעובד לכל אורך השנה יש כ 25 מתנדבים, ובמעגלים הרחבים יותר הלוקחים חלק בארגון והנחייה בפעילויות השונות, התנדבו כ-70 פעילים.

 אנו מעריכים את פעילותם ומודים להם מקרב לב. במהלך אספת העמותה ב- 2016 נערך מפגש היכרות והוקרה לפעילים. המפגש כלל הפעלה בתנועה וכיבוד עשיר.

 

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

רכזת פרויקטים (בשכר), מבצעת את עבודת המזכירות ותומכת בפעילויותיה השונות של העמותה, תוך כדי מתן מענה לכל הגורמים בעמותה כמו גם לפעיליה ולחברים בה במאור פנים וביעילות. ניכר שהיקף המשרה שלה אינו מאפשרת תמיכה במגוון ההולך וגדל של פעילויות העמותה ולפיכך התחלנו לבחון את הגדלת היקף המשרה. הגזבר (בהתנדבות), מבצע את התכנון הפיננסי, מסייע לכל אחראי הפעילויות לתכנן את התקציב ומדריך אותם בתשומת לב ובסבלנות. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתרחשים כיום באמצעות האינטרנט ומתקיים תהליך קפדני של תכנון ההכנסות וההוצאות והמעקב אחריהן. גם השנה אנו ממשיכים לעבוד עם משרד רו"ח חיים וורמברנד. האספה הכללית של העמותה ב-2016 מנתה משתתפים רבים מהרגיל, וכללה פעילות עמיתים בתנועה ודיונים ערים בתכני האספה.

גם השנה אנחנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה, עם פעילויות ישנות וחדשות. בעת פרסום דו"ח זה כמה וכמה אירועים של שנת 2017 כבר נמצאים מאחורינו, כמו כנס "מגדל בבל", יום עיון נוסף בסדרת "לדעת/לא לדעת" וערבים נוספים בסדרות "ערבי חמישי" ו"מקבץ בסלון".

 

ועד העמותה:

ד"ר דניאל ווייסהוט – יו"ר

רונית שי – סגנית יו"ר

טל אלון – אחראית כתב העת "מקבץ" ו"מקבץ בסלון"

אריאלה ברזל – צוות חשיבה סופשבוע קבוצות וסיוע בערבי חמישי

רחל יעקובוביץ – אחראית מתנדבים

דודי נתן – אחראי חברים

אילנה רזניק – רכזת "ערבי חמישי"

חברי ועד נלווים:

רוני גילת – גזבר

זהרה אליאס – אחראית קשרי קהילה ושיווק

דו"ח פעילות 2015

העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי

2015 – דו"ח פעילות

עם הפנים לקהילה

 

אנו שמחים להגיש את דו"ח הפעילות לשנת 2015.
הפעילות התבצעה בשתי רמות עיקריות: רמת התוכן ורמת הארגון.

 

ועד העמותה

ועד העמותה נבחר במרץ 2015 והחל את פעילותו מיד עם כניסתו לתפקיד. אנו מודים לחברי הוועד שפרשו על תרומתם, ומברכים את אלו שהמשיכו לקדנציה נוספת ואת המצטרפים אליו לראשונה. הוועד ממשיך לקיים ולפתח את חזון העמותה שנוסח בידי הוועד הקודם. כדי לקדם את חזון העמותה, החלה עבודה על בניית תכנית אסטרטגית, הנמשכת במקביל ובנוסף לעבודתו השוטפת של הוועד. לאורך השנה נפגשו חברי הוועד אחת ל-6 שבועות לערך ומתקיימת ביניהם תקשורת שוטפת באינטרנט. בדצמבר 2015 נערכה ישיבה מיוחדת, שבמהלכה אישר הוועד את בניית התכנית האסטרטגית. לצורך כך הוקמו צוותים הפועלים כדי להביא את המלצותיהם להצבעה עד תום שנת העבודה. שאיפתו המרכזית של הוועד כיום היא להרחיב את מעגל הפעילים ולבנות צוותי עבודה, כגון צוות קשרי קהילה ושיווק (צוות ק"ש). אנו ממשיכים לבנות צוותי עבודה חדשים כמו גם לחדש ולשפר את אלה הקיימים, כמו למשל מערכת כתב העת "מקבץ".

 

פעילות תוכן

בשנת 2015 התקיימו שני כנסים, הכנס המדעי ה – 7 "קבוצות וזהויות", וכנס סופשבוע קבוצות "אהבה שנאה וידיעה". בנוסף יצאו לאור גיליונות נוספים של מקבץ, כתב העת של העמותה. פתחנו בפעילות חדשה המחברת בין כותבי המאמרים בכתב העת לבין קוראיהם, הנקראת "מקבץ בסלון".

 

הכנס המדעי ה- 7 "קבוצות וזהויות"

הכנס המדעי היה גולת הכותרת של שנה זו. הכנס אורגן בידי ועדה שמנתה כשישים מתנדבים. הוא התקיים במסלול האקדמי של המכללה למנהל בראשון לציון והשתתפו בו כ-270 אנשים, מנחי קבוצות, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, אנשי חינוך, מטפלים בהבעה (פסיכודרמה, מוזיקה וכ'), מטפלים ממקצועות הבריאות, כגון מרפאים בעיסוק, יועצים ומאמנים, נציגי ארגונים ועובדים עצמאיים. יותר מ-80% מהמשתתפים היו נשים, מה שכנראה מאפיין את תחום העיסוק שלנו. כ-15% מהמשתתפים היו סטודנטים ו אחוז דומה היה של גמלאים.

הכנס נפתח בקדם כנס עשיר, בן יום אחד, שהתבסס כולו על התנסות בסדנאות, שאפשרה התבוננות של מנחי קבוצה בזהויות של עצמם כמנחי קבוצה, בתוך מרחב קבוצתי מרובה זהויות. מיד עם תום קדם הכנס, החלו יומיים של הרצאות וסדנאות, שבהן נעה הקהילה כולה בין זהויותיה השונות: מרצים, משתתפים, מנחי סדנה, יו"ר מנחי פנל ודיוני עומק, ושוב משתתפים. יומו הראשון של הכנס נפתח בהרצאה ששולבה בביוגרפיה הייחודית של המרצה, והסתיים בהרצאה, שהציגה מבט שונה בתכלית על קבוצות וזהויות, באמצעות אמנות הצילום והתבוננות מטלטלת בחברה הישראלית. היום השני נפתח במליאה, שבמהלכה הוענק אות יקיר הקהילה, לפסיכולוג והיועץ הארגוני, דובי הדרי, על תרומתו יוצאת הדופן לקהילה. חתמנו את הכנס בתאטרון פלייבק, שאסף, את חוויות שלושת הימים, ואפשר למידה וחקירה של מה שהתרחש בכנס במרחביו השונים ברמה המודעת ולא פחות מכך, ללא מודע שנולד בכנס, באמצעות מלים, צורה, וקול, שאפשרו למשתתפי הכנס לחוות סיום משמעותי של תהליך הלמידה. הכנס קיבל שבחים רבים.

הכנס המדעי התאפיין בשילוב אנשי ונשות מקצוע מארגונים שונים וגישות מגוונות, אשר שולבו בתפקידי מפתח בארגון הכנס, מתוך כוונה להכיל את העושר והשונות כאחד שיש בתחום זה, ולהמשיך לפתח את קשרי הקהילה (ראו בפרק "פעילות בתחום הארגון").

פרטים נוספים על הכנס המדעי ניתן למצוא כאן.

 

הכנס ה – 12 סופשבוע קבוצות

בכנס השתתפו 81 איש ואישה וצוות המנחים מנה 19 אנשים, מהם 6 שהנחו לראשונה בכנס סופשבוע קבוצות. מספר המשתתפים היה גבוה באופן מהותי ממספרם בשנה שחלפה. נושא הכנס היה "אהבה, שנאה וידיעה". נבחרה ועדת הגוי קטנה ( 6 אנשים) שהכינה את הכנס ביסודיות ובמסירות. התקיימו שתי ישיבות צוות לפני הכנס ואחת אחריו. במהלך הכנס התקיימו מפגשי הדרכה למנחי הקבוצות הקטנות ולמנחי הקבוצה הגדולה ובנוסף ישיבות לכל אנשי הצוות. המשתתפים חולקו על פי העדפותיהם ל-8 קבוצות קטנות ונפגשו גם בקבוצה הגדולה ובמליאות הפתיחה והסיכום. אירוע חברתי התקיים בערבו הראשון של הכנס והפעלה דרמטית בערבו השני, לפני מסיבת הריקודים. נראה ששביעות הרצון מהשתתפות בקבוצות הקטנות הייתה גבוהה יותר מזו הכרוכה בהשתתפות בקבוצה הגדולה. באופן כללי, הן המשתתפים והן המנחים הביעו שביעות רצון מהכנס
פרטים נוספים על סופשבוע קבוצות לשנת 2016 ניתן למצוא כאן.

 

"מקבץ" – כתב העת של העמותה הישראלית להנחיה ולטפול קבוצתי

בשנה זו יצאו לאור שני גיליונות של כתב העת "מקבץ", ובהם מגוון מאמרים מעניינים. בנוסף, הורחבה קבוצת הסוקרים של המאמרים המוגשים לכתב העת. הגיליונות הקודמים של "מקבץ" התפרסמו במסגרת ספריית JSTOR, ספריה אינטרנטית בינלאומית. הכניסה חופשית דרך ספריית ביטוח לאומי.

פעילות חדשה של ערבי "מקבץ בסלון" התקיימה פעמיים במהלך השנה. זוהי סדרת מפגשים,מהמבוססים על מאמרים שפורסמו בכתב העת "מקבץ", שמטרתם היא להנגיש את הטקסט ולעודד את השיח. המפגש משלב הרצאה, שיח בין כותבים וקוראים יחד עם חוויה קבוצתית. מפגש ראשון נערך ב-29.12.15 במרכז מנדל בנגב; הרצאה ושיחה בנושא "מסכת קבוצה: האם ניתן לפנות חלל בקבוצה להיבטים ההלכתיים בחייהם של המשתתפים?"
פרטים נוספים על כתב העת מקבץ ניתן למצוא כאן.

 

פעילות בתחום הארגון

הפעילויות בתחום הארגון נחוצות לצורך תמיכה בפעילויות התוכן, וחלקן בעשייה של ועד העמותה הוא משמעותי.

 

ועדת חברות ואתיקה

ועדת חברות פעלה בשנת 2015 בעיקר לצורך חידוש חברות ותשלומים של חברי העמותה, הודות לכנס המדעי נרשמו רבים, אך עתה, בשנת 2016, אנחנו נמצאים שוב במצב של מיעוט חברים משלמים. הניסיון מלמד שלקראת אירועי שיא (כנס קבוצות והכנס המדעי), אנשים משלמים את דמי החבר כחלק מהרישום לכנס. היעד של קהילת חברי-עמותה רשומים משלמים ופעילים גדולה דיה, לא הושג. (אם כי יש גידול במספר ה"פעילים"). נעשה ניסיון לעבור לשימוש בהוראת קבע לצורך גביית חברות. ניסיון זה הצליח רק באופן חלקי ביותר. בשנת 2015 מספר חברים משלמים ומייסדים עמד על 105, ועוד 34 סטודנטים (שאינם משלמים בשנה הראשונה), זהו המשך כמעט מדויק של 2014. רוב החברים הן חברות: 97, מול 41 גברים.

בשנת 2016 ניכנס לתהליך של חשיבה על האופן שבו ניתן לייצר אצל חברי הקהילה את התחושה שיש חשיבות בהיות כל אחד מהם חבר עמותה משלם, נראה שהדרך לשם קשורה לשיח שמתפתח בצוות קשרי קהילה ושיווק. לגבי שאלות אתיקה, הוחלט בוועד העמותה שלא נשקיע בזה מאמץ עכשווי – כי לא עלה צורך או ביקוש, ולכשיעלה צורך או ביקוש נקים צוות אד-הוק.
פרטים נוספים על הצטרפות כחבר/ת עמותה ניתן למצוא כאן.

 

ועדת מלגות

הועדה אחראית על חלוקת מלגות (סבסוד השתתפות בפעילויות העמותה) ומונה שני חברים. הועדה ניהלה את עיקר התקשורת באינטרנט ונפגשה לדון בבקשות למלגה לקראת כנסים וימי עיון. בשנת 2015 חילקה הועדה 11 מלגות בסכום קרוב ל-12.000 ש"ח, לצורך השתתפות בכנס המדעי ובסוף שבוע קבוצות בפקיעין. הבקשות למלגה הוערכו ודורגו על פי שבעה קריטריונים קבועים מראש, אשר פורסמו באתר העמותה, לשם עקרון השקיפות. התקבלו תרומות על סך 1.600 ש"ח. ועדת המלגות מבקשת להודות לתורמות ולתורמים על נדיבותם ורוחב ליבן/ם. פרטים נוספים על מצב הקרן מתפרסמים בדו"ח הפיננסי.
פרטים נוספים על מתן מלגות ותרומות ניתן למצוא כאן.

 

קשרי קהילה ושיווק

אחד האתגרים הרבים שלנו בעמותה הוא הנגשת הפעילות לחבריה ולקהל מנחי הקבוצות והמטפלים הקבוצתיים בארץ. במסגרת התהליך האסטרטגי שאנו עסוקים בו בעמותה, החל ב – 2015 תהליך של בניית צוות, המשלב בין פיתוח קשרי קהילה לשיווק הפעילויות שלה כך שתהיינה רלוונטיות ונגישות ככל האפשר.
"קשרי קהילה" היא הרחבה של תפיסת השיווק שננקטה בעבר, בשוק בכלל ובעבודת הקבוצות בפרט. בעבר, העוסקים בשיווק היו צינור להעברת מידע ופרסום של תכני פעילות בערוצים שונים: ממשלוח דואר, בהמשך רשימות דוא"ל, והיום רב מסר, פורומים אינטרנטיים ורשתות חברתיות. כיום, תפיסת העבודה המוצעת, היא שהפעילות תתחיל מהשטח, מהאנשים שהם קהל היעד.
לצד התחלת בניית תפיסת עבודה עדכנית, המשיכה להיעשות עבודת שיווק בערוצים המקובלים. העמותה רואה בחיבורים המקצועיים בין ארגונים שונים בתחום הנחיית קבוצות וטיפול קבוצתי, חלק מתפקידה כארגון השואף להיות לבית למנחי קבוצות ומטפלים קבוצתיים.
במסגרת הכנס המדעי התקיים ערב הוקרה למתנדבי העמותה – מתוך כוונה להודות במיוחד למעגלי פעילים התורמים, ואנו מקווים שגם נתרמים, בפעילותם. ערב זה מהווה חלק מהרצון המשיך ולבנות קהילה מקצועית שבה ההפריה היא הדדית, בין כל חבריה, כאשר הנתינה והקבלה והיכולת לתת ולקבל זמן, ידע, אנרגיה, מצויה אצל כל אחד מאתנו. זאת לעומת מצב שבו יש פיצול בין מי שנותן, מלמד, מעביר ידע, מארגן, לבין ה"לקוח".
אנו מברכים על שיתופי פעולה והפריה הדדית. במהלך 2015 העמותה נתנה חסות לערב שנערך לכבוד יציאתו לאור של הספר "עבודה קבוצתית בארץ זבת חלב ודבש", מטעם המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית. ערוץ נוסף לעידוד קשרי קהילה, הוא אתר האינטרנט של העמותה (לוח מודעות), ומערכת רב מסר.

 

אדמיניסטרציה, שקיפות וניהול פיננסי

השנה נכנסו לתפקיד שתי דמויות מרכזיות חדשות: רכזת פרויקטים (בשכר), שמבצעת את עבודת המזכירות ותומכת בפעילויותיה השונות של העמותה וגזבר (בהתנדבות), המבצע את התכנון הפיננסי. בשני תחומים אלו התרחש שדרוג משמעותי במהלך השנה. כמעט כל הפעילות המנהלתית והרישום הפיננסי מתרחשת כיום באמצעות האינטרנט ומתקיים תהליך קפדני של תכנון ההכנסות וההוצאות והמעקב אחריהן. התחלנו להשתמש בתכנת רב-מסר, המקלה על פרסום הודעותיה של העמותה לתפוצות נרחבות ומאפשרת שדרוג של צורת הפרסומים. הועד המנהל של העמותה קיים השנה אסיפה כללית מצומצמת, בה פירטנו את הדו"חות ואת הפעילויות של השנה הקודמת.

 

אנחנו שמחים להסתכל לאחור על שנה ברוכת פעילות וממשיכים קדימה עם פעילויות ישנות וחדשות. בין יתר הדברים, חידשנו את המסורת של מפגשי "ערבי חמישי" בתכנון מתקדם יום עיון "לדעת/לא לדעת: יום בירושלים".

 

ועד העמותה:

ד"ר דניאל ווייסהוט – יו"ר
רונית שי – סגנית יו"ר
טל אלון – אחראית כתב העת "מקבץ"
אריאלה ברזל
רחל יעקובוביץ – אחראית מתנדבים
דודי נתן – אחראי חברים
אילנה רזניק – אחראית "ערבי חמישי"

 

דילוג לתוכן