זום אין 2023

Zoom screen

זום אין 2023

לוגו זום אין

העמותה הישראלית להנחיה ולטיפול קבוצתי עוסקת בין השאר בהנגשת הידע בנושא קבוצות לאנשי המקצוע הפועלים בשטח, כמו גם ביצירת מרחבים ללמידה ושיח מקצועי. השנה אנו מחדשים את מיזם ה"זום אין" שהתחלנו בתקופת הקורונה.

בכוונתנו למסד מסורת של סדרת הרצאות שנתית, שתתפרש על פני כל השנה במרווחים נוחים. ההרצאות תועברנה על ידי בעלי מקצוע מתחום הקבוצות המעוניינים לשתף מניסיונם המקצועי, לחשוף פיתוחים, חידושים ומודלים שונים של עבודה קבוצתית, והן מיועדות לקהל מגוון הכולל מנחי קבוצות, סטודנטים ומתעניינים בתחום. המפגשים יתקיימו בזום, בשעות הערב.
השנה מתוכננים 4 מפגשים דו חודשיים אשר יתקיימו בימי חמישי, בין 20:00-21:30. התכנסות ב-19:45.
כל מפגש יימשך 90 דקות, ויכלול את הצגת הנושא במשך כשעה ובסיומה תתאפשר חצי שעה לשאלות ודיון. 

להלן פירוט מועדי המפגשים, שמות המרצים ונושאי ההרצאות: 

21/12/23 – המפגש התקיים. 
מפגש 1/4 ד"ר חסינטו ענבר: טיפול קבוצתי טרנסדיאגנוסטי קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות חרדה, דיכאון ובויסות רגשי. 

15/2/24 – המפגש התקיים. 
מפגש 2/4 ד"ר עדו פלג: "הצופה המשתתף"- מבט קבוצתי על "הבכיינים" מאת לוין. 

11/4/24 – המפגש התקיים.
מפגש 3/4 ד"ר אורלי אוריון ליור וגב' מוניקה פרידמן: עבודה קבוצתית עם מורים באי נחת. 

6/6/24 – המפגש התקיים.
מפגש 4/4 גב' אורלי בלשה: כשאלימות פוגשת אמנות – קבוצה טיפולית באמנות כחלון הצצה לעולם של גברים המואשמים באלימות זוגית.

ניתן להירשם לכל הסדרה מראש, בהנחה, או לכל מפגש לחוד.
הקלטות ההרצאות תשלחנה למי שנירשם ושילם עבור ההרצאה, גם אם לא הצליח להשתתף בה.

חשוב! ההרשמה לכל מפגש תסתיים בבוקר המפגש, בשעה 11:00.
בבוקר כל הרצאה יישלח לינק למפגש.

עלות הרשמה למפגשים:

תעריף לחבר עמותה/ סטודנט/ גמלאי:
50 ₪ למפגש בודד/ 150 ₪ לכל הסדרה (4 מפגשים).

לקהל הרחב (תעריף רגיל):
60 ₪ למפגש בודד/ 200 ₪ לכל הסדרה (4 מפגשים).

חבר – הוא חבר/ת עמותה אשר שילם/ה דמי חברות לשנת 2023. האם עדיין לא חבר/ה? לחץ/י כאן להצטרפות.
סטודנט – סטודנט הוא מי שלומד לתואר ראשון, או בתוכנית דו שנתית להנחיית קבוצות. מותנה בהעברת אישור לימודים בתוקף למייל העמותה.

מדיניות ביטולים: החזר יינתן רק בביטול שייעשה שבוע לפני המפגש.

נשמח לראותכם!

ד"ר חסינטו ענבר

 מפגש ראשון| 21.12.23 |המפגש התקיים

טיפול קבוצתי טרנסדיאגנוסטי קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות חרדה ובויסות רגשי.
מרצה: ד"ר חסינטו ענבר.

ד"ר חסינטו ענבר, ד"ר בפסיכולוגיה קלינית, מדריך ומטפל ב- CBT, מדריך ומטפל בטיפול זוגי ומשפחתי, מדריך ומטפל בטיפול קבוצתי, משלב פסיכותרפיה חיובית ולוגותרפיה בטיפולים קליניים ובהדרכה. מורשה לטיפול ולהוראת מדעי ההיפנוזה. מרצה במוסדות אקדמיים ולהכשרת מטפלים ומנחים בארץ ובחו"ל.

בשנים האחרונות נעשים מאמצים גבוהים כדי לטפח טיפולים פסיכולוגים המבוססים על הגישה הטראנס-דיאגנוסטית, הנתמכים בראיות, אשר מצביעות על כך שהפרעות נפשיות שונות הן בעלות תהליכים פסיכולוגים משותפים, הקיימים בזמן התפרצותן ובשימור הפסיכופתולוגיה. בין היתר – עיוותים קוגניטיביים, אסטרטגיות דיספונקציונליות לוויסות רגשי ועוד (Norton, 2022) .
הגישה הטראנס-דיאגנוסטית מבוססת CBT ומתבססת על כך שהפרעות אלה – חרדות למיניהן, חרדה מוכללת, חרדת ביצוע, חרדה חברתית, חרדת בריאות ואחרות – מאופיינות בתהליכים, מרכיבים וגורמים שהם משותפים לכולן ולפעמים מתבטאים בקו-מורבידיות, כלומר מופיעים יחד בו-זמנית.
ההרצאה תכלול:
עקרונות הטיפול הטראנס-דיאגנוסטי הפרטני והקבוצתי.
מחקרים שונים המצביעים על האפקטיביות הטיפולית ויחס עלות-תועלת בטיפול בחרדות.
המשגה של תוכנית טיפולית מעשית ויישומית בקבוצה שתוצג.
התערבויות אפקטיביות ממוקדות בחוזקות, במשאבים ובשליטה עצמית.
תיאור המפגשים הקבוצתיים בהתנסות טראנס-דיאגנוסטית, כולל יעדי השגה, תכנים, התערבויות וטכניקות של CBT, של Solution Focus Brief Therapy, של ACT, של DBT ושל פסיכותרפיה חיובית קבוצתית.
יוצגו הגורמים הטיפוליים בקבוצה טראנס-דיאגנוסטית, על פי – Yalom & Leszcz (2005), Inbar (2023).

ד"ר עדו פלג

מפגש שני| 15.2.24 |המפגש התקיים 

"הצופה המשתתף"- מבט קבוצתי על "הבכיינים" מאת לוין.
מרצה: ד"ר עדו פלג.

ד"ר עדו פלג, פסיכיאטר ואנליטיקאי קבוצתי. עוזר מנהלת מרכז בריאות הנפש "מזור" בעכו ומרצה מחנך קליני בטכניון. מלמד טיפול והנחיית קבוצות במכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, בתוכנית התואר השני במדעי ההתנהגות בטכניון ובאוניברסיטת חיפה.

המחזה "הבכיינים", מאת חנוך לוין, מתרחש בבית חולים ב"כלכותא" אליו מגיעים אנשים כדי למות. הצוות המטפל צופה בהתמודדות הגוססים עם המוות הקרב, ואילו אלה צופים בצוות המציג בפניהם הצגה יצרית של רצח, בגידה, נקמה ותאווה. בשני אלה גם יחד צופה הקהל. מי רואה למי ואת מה? איך נשארים חיים במפגש עם ההרס והסוף ומה אנחנו מוכנים לראות או להראות בעיניים פקוחות? ובתוך כל אלה – איך מוצא לעצמו מקום היחיד?
בית החולים ל"גוססים" משקף את שולי החברה, את מה שהיא אינה רוצה לשאת ומסיטה הצידה. הוא משקף את יחסי הכוח בתוכה. עבור מי שעובד בבית חולים, בוודאי בפסיכיאטריה או בטיפול במחלות ממושכות, הוא גם עולם ממשי שהדינמיקות הקבוצתיות והחברתיות מתממשות בו בעוצמה.
במפגש יוצגו חיבורים תיאורטיים, נתבונן יחד בחלקים מצולמים מתוך ההצגה ונחלוק מחשבות ותחושות. אני מאמין כי ההתבוננות על המחזה תעשיר את ההבנה של תהליכים קבוצתיים במקומות הנוגעים במוות, בקצה ובהתפוררות ותהווה הזדמנות לחשוב על השפעת המסגרת החברתית על התמודדות זו.
המשתתפים יקבלו קישור לסרט ההצגה ביוטיוב ולמחזה במרשתת טרם המפגש, עם המלצה לצפות קודם המפגש במחזה כולו.

 אורלי אוריון ליור
מוניקה פרידמן

מפגש שלישי| 11.4.24 |המפגש התקיים

עבודה קבוצתית עם מורים באי נחת.
מרצות: ד"ר אורלי אוריון ליור וגב' מוניקה פרידמן.

ד"ר אורלי אוריון ליור, PsyD (סקרמנטו, ארה"ב) בהנחיה וטיפול קבוצתי, רכזת קורסי חונכים ומלווים יחידת "פורשים כנף", המכללה האקדמית בית ברל, עוסקת בייעוץ ארגוני ומערכתי ברוח האנליזה הקבוצתית בחינוך ובהדרכה על הנחייה.

גב' מוניקה פרידמן, יועצת חינוכית ומנחת קבוצות, רכזת ייעוץ פרטני ומנחה יחידת "פורשים כנף", המכללה האקדמית בית ברל. עוסקת במצבי חירום וטראומה, ביישומים ארגוניים ומערכתיים באנליזה קבוצתית ובוגרת לימודי פסיכותרפיה קבוצתית.

בשנים האחרונות מצוי ציבור המורים במדינתנו בעין הסערה, ונאלץ לעמוד באתגרים קשים מול תלמידים, הוריהם וכלל מערכת החינוך.
המורים, ובמיוחד המתחילים שביניהם, נדרשים לתת מענים תוך התמודדות עם רצפים של קושי, שהגיעו לשיאם בהוראה מרחוק בתקופת הקורונה, המשיכו בעידן פוסט הקורונה שזימנה קשיים, לרבות התנהגויות אלימות כלפיהם. בהמשך התמודדות המורים והמחנכים עם חוסר יציבות חברתית ופוליטית ולאחרונה אסון לאומי ב-7 באוקטובר והמלחמה כשנדרשת הוראה בשגרת חירום מתמשכת.
נבקש להציג עבודה, העוסקת בקבוצות תמיכה וצמיחה של מורים מתחילים וקבוצות של מורים חונכים ומלווים של עובדי הוראה בראשית דרכם. בקבוצות העמיתים הודגש יישום של פרקטיקה גרופ-אנליטית, המתמקדת בהרחבת גבולות הקומוניקציה על רבדיה הגלויים והסמויים, המאפשרת פיתוח מודעות ומסוגלות עצמית, חיזוק ותמיכה במיומנויות חברתיות ורגשיות (SEL) לתפקוד מקצועי במצב משברי ועמום, זאת במטרה לשמר את המורים המתחילים במערכת ולטייב את תרבות הקליטה.

אנו מאמינות כי חשוב להפנות משאבים מקצועיים מתוך עמדה של הקשבה אמפתית ותמיכה במורות ובמורים, וכי טיפוחם עשוי לצמצם שחיקה ותיסכול אותו חווים בעבודתם והינו הכרחי לשלומם ושלום תלמידנו.

אורלי בלשה

מפגש רביעי| 6.6.24|המפגש התקיים

כשאלימות פוגשת אמנות – קבוצה טיפולית באמנות כחלון הצצה לעולמם של גברים המואשמים באלימות זוגית.
מרצה: גב' אורלי בלשה.

גב' אורלי בלשה – מטפלת באמנות (מ.א), מטפלת זוגית, מנחת קבוצות, מדריכה ומרצה. עובדת ב"בית נועם" (הוסטל לגברים אלימים), מנחה קבוצות גברים, נשים וקבוצות דיאדיות במרכזים למניעת אלימות במשפחה, במרכזים לגמילה מהתמכרויות ומטעם ויצ"ו. עובדת עם נוער בסיכון ומשלבת אמנות עם טיפול בשטח לגברים ולנערים בסיכון. מרצה בקריה האקדמית אונו, ובביה"ס להכשרת עובדים סוציאליים בדימול.

בהרצאה אציג מודל לטיפול קבוצתי באמנות עם גברים במעגל האלימות, המטופלים בשירות הציבורי על רקע של אלימות במשפחה.
גברים אלה נתפסים לעתים כ-"האחר" המייצר אי נחת תרבותית וחברתית. מציאות חייהם הפנימית והמרחב החוויתי סמוי מעיניהם במידה רבה, עקב דרישות החברה וההסללה המגדרית. החיבור לאזורי הפנטזיה והדמיון, דרך האמנות, מאפשרים לגברים להכיר את עצמם טוב יותר ולפתח את יחסי הגומלין בין הפנים לחוץ במרחב בטוח.
היצירה מגיעה מאזורי נפש דומים לאלו המפעילים אלימות. המפגש עם היצירות של המשתתפים מאפשר גם לנו המטפלים לפתוח צוהר לנפשם ולהקשיב לצרכיהם. התנועה במרחב ביניים זה מאפשרת הכרות עם ה"אני פנימי" שנהג באלימות, ויצירת מצע בטוח לשינוי שהכרחי להם כפרטים ולנו כחברה להפוך את "האחר" למוכר, בלתי מאיים וזכאי לשינוי.
הטיפול באמנות מייצר מפגש בין כוחות ההרס הפנימיים שהרסו גם את הסביבה החיצונית, לבין חלקים אחרים באישיות שפחות מוכרים להם ולחברה. המפגש מסייע להסיר הגנות ומאפשר גישה לעולם הצרכים האמיתי שלהם, תוך ניהול דיאלוג בין המציאות החיצונית המערערת וזו הפנימית המעורערת.
רוב הגברים האלימים הינם קורבנות של טראומה מתמשכת בילדות שהובילה אותם לנהוג באלימות ביחסיהם עם סביבתם האנושית. האמנות מפגישה אותם עם אופציה חדשה ומרחיבה לתקשורת.
הקבוצה מהווה עבור משתתפיה היכל של מראות מיטיבות, שאינן מהוות עוד עדות משפטית מאשימה אלא מראות מרככות המאפשרות להם להתבונן בעצמם ולתקשר את עצמם טוב יותר, ובכך לסייע לתהליך שיקומם. 

חשוב! 

כדי להשתתף במפגש יש להוריד מראש (!) את תוכנת ZOOM. אנחנו נדאג לכל היתר!

הנחיות להשתתפות בשיחת ZOOM אפשר למצוא כאן

אנו עומדים לרשותכם לכל שאלה. ניתן להיות בקשר עם שרון, המנהלת אדמיניסטרטיבית של העמותה, במייל isragrouptherapy@gmail.com.

 

דילוג לתוכן