מקבץ נובמבר 2022

גליון 27
מקבץ

כשהעבר פוגש בהווה: תהליכים של הזדהות השלכתית בקבוצה של נוער חרדי נושר

מאת: שלמה קריידי ודניאל ג׳. נ. ווייסהוט

המאמר עוסק בקבוצה טיפולית קצרת מועד של בני נוער חרדי נושר שהתקיימה באחת הערים החרדיות בישראל. מטרת הקבוצה הייתה לספק לנערים סביבה משותפת שתעניק להם ביטחון ותמיכה בחייהם שנקלעו בשלב זה למצב כאוטי. במפגשים הראשונים התרשם המנחה כי הדינמיקה הקבוצתית המתפתחת חיובית, אולם לאחר שסוכם על הארכת מפגשי הקבוצה מעבר לחוזה המקורי החלו חבריה לבטא הימנעות והתרחקות שהשפיעו על לכידות הקבוצה עד להתפרקותה הבלתי נמנעת. הנחיית הקבוצה הביאה את המחבר הראשון, המנחה, למגע עם עברו כנער חרדי על ספקטרום הנשירה. המאמר מנסה להבין את התפרקות הקבוצה על רקע מגע זה, ומנסה להסביר את המשבר שהתרחש בהווה הקבוצתי כנגזרת של תהליכי הזדהות השלכתית שהתקיימו בקבוצה. משוב טלפוני שנתנו המשתתפים ארבעה חודשים לאחר סגירת הקבוצה תאם את חוויית המנחה. מאמר זה מציע הצצה לתופעה של נשירת נוער בציבור החרדי. בנוסף, הוא מספק הדגמה קלינית לתהליכים של הזדהות השלכתית בקבוצה טיפולית ולהשפעותיהם בקבוצה שבה המנחה והמשתתפים מגיעים מאותה קבוצת שוליים.

המאמר מבוסס על התנסות הכותב הראשון בהנחיית קבוצה במסגרת לימודי תואר ראשון בעבודה סוציאלית, ועל עבודה בנושא בקורס שהעביר המחבר השני.

מילות מפתח: הנחיית קבוצה, נוער נושר, חרדים, הזדהות השלכתית, מטריצה קבוצתית, תיאור מקרה

שלמה קריידי, BSW מהמכללה האקדמית הדסה, הוא עובד סוציאלי בחוג במעון "לב גילה" בירושלים וסטודנט לתואר השני בעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית.

ד"ר דניאל ג׳.נ. ווייסהוט, PsyD, MBA , מרצה בכיר בחוג לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית הדסה, וכן מטפל, יועץ ופעיל חברתי. ווייסהוט הוא אחד משני העורכים הראשיים של כתב העת מקבץ.

מאמרים במקבץ

דילוג לתוכן