מקבץ נובמבר 2022

גליון 27
מקבץ

טיפול אתגרי קבוצתי באמצעות השטח בשירות המבחן לנוער

מאת: חיים ליבנה

שירות המבחן לנוער, שמטפל על פי חוק בנוער עובר חוק, מפעיל בשנים האחרונות יותר מ-180 קבוצות טיפוליות. התוכנית לטיפול באמצעות השטח, שהחלה ב-2008 , משולבת בתהליכי הטיפול הקבוצתי. השילוב של תהליכים קבוצתיים בשירות בקהילה הוא חידוש בתחום הטיפול באמצעות השטח, הדוגל ביציאה ממושכת למסעות הישרדות ארוכים. במסגרת התוכנית יוצאת הקבוצה לפעילות אתגרית המכוונת למטרות הטיפול של הקבוצה. היציאה אל מחוץ לחדר הטיפולים פותחת בפני המשתתפים הזדמנויות טיפוליות ושיקומיות תוך כדי ההתמודדות עם האתגרים הפיזיים, הרגשיים וההתנהגותיים שמציב המסע. צוות ההנחיה של הקבוצה, ביחד עם אנשי צוות השטח, מלווים את הקבוצה לאורך הפעילות ומספקים מעטפת בטוחה ומכילה המאפשרת חיזוק של התנהגות חיובית וביטוי של רגשות שאינם באים לידי ביטוי בחדר הטיפולים.

המאמר מתאר את היתרונות של היציאה לשטח בקבוצות של נוער עובר חוק, וכן את יסודות התוכנית ושלבי העבודה בה. מאמר זה מסכם פיתוח ויישום של דרך התערבות חדשה עם נוער עובר חוק בקהילה. הפיתוח נעשה בשיתוף עם עמותת עינ"ב, אשר ליוותה את התוכנית עד 2016 , ועם עמותת "דרך לוטן", שממשיכה לשתף פעולה עם שירות המבחן.

מילות מפתח: קטינים עוברי חוק, קבוצה טיפולית, צוות רב מקצועי, טיפול באמצעות השטח, שירות המבחן לנוער

חיים ליבנה, BA בעבודה סוציאלית, מנהל תחום מידע וידע ב"מחוזות", שירות המבחן לנוער. בוגר התוכנית הבינתחומית לטיפול באמצעות השטח. משנת 2016 מנהל את התוכנית לטיפול באמצעות השטח בשירות המבחן לנוער.

מאמרים במקבץ

דילוג לתוכן