מקבץ נובמבר 2022

גליון 27
מקבץ

הקפצה: תהליך קבוצתי מואץ בעבודה עם נוער בסיכון

מאת: אורן רמות ורינת טולדנו

הקפצה" היא טכניקה של תהליך קבוצתי מואץ וקצר־מועד שפותח בקבוצה בינונית לנערים בקצה רצף הסיכון. טכניקת ההקפצה פותחה בכפר הנוער נירים כמענה לצורך להיחלץ ממצבים קשים של תקיעות ופוגענות. כלי ההקפצה הוכיח את עצמו כאשר איפשר לתכנים הלא־מדוברים בקבוצה לעלות לשיח פתוח בין הנערים לבין עצמם, ובינם לבין הסגל החינוכי והטיפולי. לאור זאת אנחנו טוענים כי הוא מומלץ במקרים שבהם הכלים הטיפוליים והחינוכיים האחרים מתגלים כבלתי יעילים. עד היום לא תוארה בספרות השיטה של ההקפצה כמתודה לעבודה קבוצתית במצבי קצה. המאמר הנוכחי מחבר בין גופי ידע במטרה להציע התחלה של כתיבה בתחום זה. לשם כך הוא סוקר את מודל העבודה הייחודי של ההקפצה דרך תהליכי ההתפתחות של הקבוצה, ובוחן אילו פעולות התגלו כבעלות יכולת לקדם תהליכים של שינוי עומק בתוך פרק זמן קצר. כלי המחקר שעליהם מתבסס המאמר כוללים תיעוד נרטיבי של הקפצה אחת וראיונות אישיים עם אנשי סגל בעלי ניסיון בהנחיית הקפצה. מודל ההתפתחות שהמאמר מציע מונה ארבעה שלבים: השלב הראשון הוא הזמן של טרום־ההקפצה, שבו יוצרים את התנאים לתהליך; בשלב השני מתרחשת לקיחת אחריות של הנערים על אירועים פוגעניים; בשלב השלישי מתבצעת עבודת העומק של התהליך; ובשלב הרביעי מושגת הסכמה על נורמות חדשות וסיום. הדיון שמופיע בסוף המאמר מציע התבוננות על תהליך ההקפצה דרך שלושה מושגים העוסקים בידיעה ובאי־ידיעה: הפחד לדעת, המפגש עם האמת, ומהלכים של התפרקות וחיבור. ברצוננו להודות לכפר הנוער נירים, שאיפשר לנו לרכוש את הידע המקצועי בתחום הקבוצות דרך עשייה מגוונת, עמוקה ובלתי מתפשרת. כמו כן אנחנו מודות לחגית שחר־פרירא על הליווי הצמוד לאורך תהליך הכתיבה, ועל הדרכת העבודה הקבוצתית בנירים.

מילות מפתח: עבודה קבוצתית, קבוצה בינונית, קבוצת אקסטרים, התערבות במשבר, נוער בסיכון, ידיעה ואי־ידיעה

אורן רמות היא עובדת סוציאלית (MSW). עבדה בעבר כעובדת סוציאלית בכפר הנוער נירים, וכיום עובדת כפסיכותרפיסטית במרפאה של משרד הביטחון בקריה הרפואית רמב"ם.

רינת טולדנו היא עובדת סוציאלית (MSW). בעלת הכשרה בפסיכותרפיה דינמית ממכללת צפת. עובדת סוציאלית בכפר הנוער נירים, פסיכותרפיסטית ומנחת קבוצות.

מאמרים במקבץ

דילוג לתוכן